“TICHÝ ŠAMPION”. Ryzlink vlašský z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic kraluje novému Salonu vín

Vítězný Ryzlink vlašský salon vín 2024
Vítězný Ryzlink vlašský 2022 Vinařství Tichý, absolutní šampion Salonu vín 2024 Foto: Pavel Vítek

Titul absolutního šampiona Salonu vín putuje na Mikulovsko: nejlepším vínem České republiky, které vyšlo vítězně z dvoudenního hodnocení třetího závěrečného kola nejvyšší národní soutěže vín ČR pro rok 2024, se stal krásný mladý “vlašák” z pozdního sběru 2022 z rodinného vinařství Tichý.

Desítky profesionálních degustátorů po dva dny hodnotily v sídle Národního vinařského centra ve Valticích 200 vín, která se propracovala do finále z celkového počtu 2628 soutěžních vzorků. Zatímco o absolutním šampionovi máme jasno již nyní, vyhlášení proběhlo dnes jen pár hodin po skončení poslední soutěžní degustace, na další výsledky si musíme počkat do ledna. Slavnostní předání ocenění vítězům jednotlivých kategorií, vinařům, jejichž vína obdržela Zlatou medaili Salonu vín ČR 2024, a také ceny za nejlepší kolekci ročníku proběhne ve čtvrtek 15. února ve Valticích. Nový ročník degustační expozice Salonu vín 2024 se pro veřejnost otevře 1. února.

„Šampion je sice ten nejlepší, ale jeho oznámení je jen malou ochutnávkou toho, na co se příští rok mohou návštěvníci Salonu vín těšit. Kompletní výsledky, hlavně tedy stovku vín oceněných zlatou medailí, která budou umístěna v degustační expozici, ale také další vína s medailí stříbrnou, vyhlásíme v lednu. V lednu bude celá expozice ve sklepních prostorách Zámku Valtice uzavřena, a bude se chystat vše proto, aby se pak všichni zájemci mohli po celý rok s těmito skvělými víny seznamovat,“ sdělil při slavnostním vyhlášení šampiona Petr Gondáš, manažer Salonu vín ČR a neopomenul popohnat opozdilce, kteří by si ještě chtěli přechutnat stovku vín vybraných pro tento rok: „Můžete tak zažít hlavní město vína – Valtice trochu jinak, ale možnost máte už jen do 16. prosince.“

Víno ovocné, šťavnaté, s pikantní kyselinkou

Šéfa hodnocení Salonu vín profesora Josefa Balíka vítězný Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22 z ročníku 2022 zaujal už aromatickým profilem a pak hlavně dlouhou šťavnatou chutí s pikantní kyselinkou. Zároveň uvedl, že jde o víno s potenciálem skvěle reprezentovat soutěž a moravská vína po celý rok.

„Jsme nesmírně rádi, že šampionem Salonu vín je opět Ryzlink vlašský, odrůda typická pro Mikulovskou vinařskou podoblast. Hrozny pocházejí ze dvou viničních tratí Dunajovických kopců a to Ořechová hora a Dunajovský kopec, kdy se kombinací hroznů ze dvou viničních tratí a zároveň kombinací mladé a staré vinice snažíme docílit typického odrůdového projevu jak ve vůni, tak v chuti,“ uvedl “autor” vína Lubomír Tichý z Vinařství Tichý. “Vlašák je naše srdcovka,” řekl a v rozhovoru těsně po vyhlášení nám prozradil, že přitom původně ve vinařství sázeli na úplně jiného favorita.

Salon vín – národní soutěž vín 2024

Soutěž, kterou pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR, letos hodnotila moravská a česká vína už po čtyřiadvacáté a v průběhu let se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle v letních měsících v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy, kam se letos přihlásilo 2628 vín 371 vinařů. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně naší největší a nejvyšší soutěže vín. Do následujícího 1., už celostátního, kola Salonu vín – národní soutěže vín se tak letos nominovalo 1506 vín od 207 vinařů, aby v 2. kole odborné komise vybíraly ze 400 finalistů.

Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2024 tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín.

Kromě 100 nejlepších vín oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín ČR 2024 udělí komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín přihlášených do prvního kola.

Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat tato nejlepší vína pro daný rok. V omezené míře je možné si je tam i zakoupit spolu s různými dárkovými předměty s vinařskou tematikou a základními vybranými sommelierskými potřebami.