BIBLE VÍNA: Průvodce od “A” do “Z”. Hrozny, výroba, regiony, degustace i párování s pokrmy

kniha o víně ve vinici
O víně od vinice po sklenku. BIBLE VÍNA na českém trhu. Foto: Pavel Vítek

Tahle kniha je vážně boží. Přehledná, stručná a obsáhlá zároveň, není divu, že se stala světovým bestsellerem. Autoři Madeline Puckette a Justin Hammack jsou zakladateli světoznámého portálu o víně Winefolly.com, takže je jasné, že čtenáře čeká opět hodně obrázků, grafů, map; vše je dokonale utříděno a jasně vysvětleno. A k tomu si připočtěte bonus v podobě speciální kapitoly o moravských a českých vínech.

Začínáte s vínem a chcete se rychle orientovat? Nebo si naopak potřebujete zlepšit své vědomosti, srovnat si je v hlavě a porovnat různé vinařské země, regiony, odrůdy?

Encyklopedie bývají často velmi obsáhlé, someliérské příručky nudné, často není jasné, kde vlastně začít, aby si člověk dovedl víno správně vybrat, dobře koupit, připravit je pro tu správnou příležitost a co nejlépe si je vychutnat, ať už samotné či s pokrmy. Tenhle praktický a zároveň velmi profesionální průvodce vínem vás provede všemi nástrahami tohoto nápoje snadno, bez velkých cavyků a složitostí. A to od začátku. Tedy od základních charakteristik vína, od toho, co vlastně víno je, co obsahuje, co nám voní, chutná, od kyselin a cukrů, přes třísloviny… A dostáváme se dál: k ochutnávání tedy k zásadám degustace, k servírování a také skladování, protože i nechat víno stárnout, je umění. Ale ještě předtím je musíme umět vyrobit…

Objevíte nová vína, která vám budou chutnat, a výborně dokážete vybrat to správné víno ke každému jídlu. Získáte tolik nových vědomostí, že si nezadáte s profesionálními someliéry.

Pro fandy i profíky, kniha plná informací

Na víně je fajn to, že se o něm dá pořád učit. Pořád se objevují nové trendy, styly, inovace, ale důležitý je hlavně základ. A právě na to je Bible vína perfektní, neboť zahrnuje všechny důležité informace o víně podané unikátní přehlednou a srozumitelnou formou. Díky moderní ikonografice vždy snadno najdete to, co hledáte. A ať už jste začátečníci, milovníci vína, poučení laici, nebo s vínem pracujete, je skvělé mít tuhle Bibli vždy při ruce. A že už všechno znáte? Pak máte alespoň originální dárek pro své blízké, aby si i oni mohli víno vychutnat s ještě větším požitkem.

Bible vína je kniha, která se právě díky svému jednoduchému přístupu k poznávání tohoto ušlechtilého nápoje stala hitem, využívají ji jak experti a someliéři, tak i nadšení fanoušci vína po celém světě. Nemusíte ani moc listovat a je jasné, že jste například v části, která čtenáře seznamuje se stovkou populárních i méně známých odrůd, samozřejmě s jejich chuťovými profily. Ani v části světových regionů se neztratíte, jednotlivé země jsou představeny v základních bodech, a přesto poměrně vyčerpávajícím způsobem, řečeno je vše podstatné. A informaci dál doplňují ikony i podrobné mapy. Také o sekci o moravských a českých vínech už byla řeč, osm stran sice není mnoho, ale opět, je tu to hlavní. K tomu si připočtěte tipy, jak se k vínu postavit od jeho nákupu, nalití do správné sklenice, nebo právě párování s jídlem. Je to fajn a je to zábava. Bibli vína – a tedy více než 340 stran čtení o víně – můžete koupit za cenu 690 Kč na www.familium.cz. Nebo si o ni můžete s redakcí Víno&Styl zasoutěžit.

SOUTĚŽ 5x BIBLE VÍNA

Pokud chcete vyhrát některou z pěti knih Bible o víně, stačí odpovědět od 1. do 15. prosince na tuto soutěžní otázku na adresu redakce@vinoastyl.cz. Do předmětu uveďte SOUTĚŽ BIBLE VÍNA

Jaká je nejpěstovanější modrá odrůda v České republice: A) Rulandské modré B) Zweigeltrebe C) Frankovka D)Svatovavřinecké

(* ze správných odpovědí vylosujeme výherce