Do Chorvatska se vrátili turisté. Ožila Plitvická jezera i Dubrovník

Území Vinnetoua, foto: TZO Starigrad

Chorvatsko by nám v létě chybělo, naštěstí státní hranice se otevírají. Pro turisty to znamená mít rezervaci na ubytování či pronájem lodi.

Sklenička vychlazené Malvasie z Istrie, Graševiny místní odrůdy Vugava, nebo třeba červeného Dingače z Pelješacu Vrbničky Žlahtiny z ostrova Krk…, chutě typických chorvatských vín si letos nebudeme zřejmě muset odepřít. Turismus v naší nejoblíbenější letní destinaci opět ožívá, Chorvatsko díky vynikající epidemiologické situaci pomalu, ale jistě, otevírá své hranice.

Chorvatská vína ve vinotéce na ostrově Krk

Po Slovincích Rakušané, Poláci i Češi

 Vstup do země je tedy umožněn všem majitelům nemovitostí a lodí, kteří při překročení hranice potvrdí své vlastnictví s příslušnou dokumentací, a možné jsou i příjezdy kvůli ekonomickým a jiným obchodním zájmům. Překročení hranice je také možné pro všechny turisty, kteří mají platné rezervace ubytovacích nebo charterových společností. 

Dubrovník, foto: Ivo Biouina

To, že se cestovní ruch pomalu vrací do Chorvatska, ukazují také turistické výsledky během prvního týdne, kdy byl umožněn vstup cizinců do země. V období od 11. do 17. května v Chorvatsku bylo uskutečněno kolem 9 000 příjezdů a 85 000 přenocování. Největší počet příjezdů byl realizován v ubytování v domácnostech a hotelech a podle trhů byl největší počet příjezdů zaznamenán u domácích hostů a hostů ze Slovinska. Vzhledem k dvoustranným dohodám na úrovni Evropské unie se očekává, že se v Chorvatsku brzy zvýší i příjezdy z jiných trhů, zejména okolních zemí, jako je Maďarsko, Rakousko, Česká republika, Slovensko, Polsko a samozřejmě Německo, ze kterých jsou chorvatské destinace snadno dostupné po silnici. 

Fungují hotely, turistické atrakce i restaurace

Tradiční pokrm, chobotnice pod pekou

 Další lákadlem pro všechny, kteří během této pandemie zatoužili cestovat, je skutečnost, že v Chorvatsku začali fungovat stravovací zařízení a restaurace, ale také, že jsou k dispozici i pláže, bazény, národní parky nebo CHKO a další turistické atrakce, jako hradby v Dubrovníku. Všechna doprovodná opatření a pravidla chování, tj. používání turistických zařízení, jsou samozřejmě jasně předepsána, a to vše s cílem zachovat příznivou epidemiologickou situaci, která potvrzuje mezinárodní postavení Chorvatska jako bezpečné turistické destinace. 

Trh ve Rijece

Chorvatsko je připraveno na to, co umí nejlépe, a to je cestovní ruch. Cestovní ruch založený na kvalitě, laskavosti a co je nejdůležitější v této době, na bezpečnosti. Pravidelné aktualizace cestovních informací, jakož i odkazy na předepsaná ochranná a zdravotní opatření lze nalézt na webových stránkách Chorvatského turistického sdružení.