Drink Vesper Martini a k tomu zlato a stříbro. Oslavy Jamese Bonda mohou být věčné

koktejl Vesper a investiční mince
Koktejl Vesper

James Bond toho má hodně, co může oslavovat. Letos například 61. výročí od uvedení první “bondovky” na filmové plátno. Společnost Zlaťáky.cz se rozhodla přispět k oslavám výstavou unikátních slitků a sběratelských mincí s tematikou britského agenta 007 ve své pražské prodejně v OC Sykora. A kdo by si chtěl udělat radost třeba k Vánocům, má stále šanci, některé investiční kousky jsou stále k dispozici. A na to si připijeme, koktejlem Vesper, samozřejmě.

Mezi nejvzácnější kousky patří zlatá (pětiuncová) mince s diamanty, které bylo vyraženo pouze 60 ks pro celý svět. Rubová strana je vytvořena z koláže názvů všech 25 filmů legendárních “bondovek”, číslovky 60. výročí vyrobené z bílého zlata a loga 007 s motivem zbraně. Líc zobrazuje portrét královny Alžběty II. Taková vzácnost samozřejmě není za hubičku, zájemce si ji může pořídit za necelých 600 tisíc Kč. Tato unikátní zlatá mince byla vyražena australskou mincovnou Perth Mint v roce 2022 ve špičkové kvalitě proof o celkové váze 167,533 g a nominální hodnotě 500 australských dolarů. Je vyrobena z 5 Oz zlata té nejvyšší ryzosti, dekorována bílým zlatem a osázená drobnými čirými brilianty. Jde o oficiální licencovaný produkt vyrobeným ve spolupráci se společností Danjaq, LLC a Metro-Goldwyn-Mayer Studios produkující filmy s Jamesem Bondem. Dále je zde k vidění celkem devět produktů a to tři zlaté investiční slitky, pět stříbrných slitků

“Vystavené produkty vznikly nejen ke kulatému 60. výročí, které James Bond oslavil v minulém roce, ale také například u příležitosti 50. výročí filmu Diamanty jsou věčné z roku 1971 s hercem Seanem Connerym,” upřesňuje Martin Štich, ředitel společnosti Zlaťáky.cz s tím, že limitovaná edice těchto investičních slitků byla vyražena v britské královské mincovně The Royal Mint. Design slitku odráží námět sedmé “bondovky”, kdy svrchní stranu pokrývá jemná textura malých briliantů. Do popředí vstupuje aktuální logo 007 s motivem zbraně a logo mincovny The Royal Mint.

Literární postava Jamese Bonda se zrodila z pera spisovatele Iana Fleminga. Autor čerpal inspiraci z vlastní služby u rozvědky britského námořnictva za druhé světové války. Agent 007 byl hlavním hrdinou dvanácti románů a jedné sbírky povídek vydaných v letech 1953 až 1964 (druhá sbírka byla vydána až po jeho smrti).

Na plátnech kin se Bond objevil prvně v roce 1962 s tváří tehdy neznámého skotského herce Seana Conneryho a to v bondovce s názvem Dr. No. Fleming osobně proti výběru hlavního představitele protestoval, neboť neodpovídal jeho představě britského gentlemana, nicméně hotový film sklidil u diváků takový úspěch, že názor změnil a v dalších knihách dokonce dotvořil pozadí jeho skotského původu. V následujících šesti dekádách se v roli Jamese Bonda vystřídalo šest herců. Tajný agent Jejího Veličenstva se stal legendárním hrdinou, k jehož životu neodmyslitelně patří povolení zabíjet, vášeň pro luxus a krásné ženy a také koktejl Vesper, samozřejmě.