DRUHÁ DOVOLENÁ? NA MORAVĚ

0
DCIM100MEDIADJI_0094.JPG

Je to trend, který stále více posiluje. Jednu dovolenou si v letních měsících dopřáváme rádi v exotických destinacích – u moře, v zemích s větším počtem slunečných dnů. A na druhou pak míříme do Česka. Na týden, nebo alespoň na pár dní. Nejvíc lákají Jižní Čechy, hory a vinařské regiony.

Sklenička lehkého moravského veltlínu nebo müllerky osvěží, kousek domácí tlačenky pohladí břicho, zastíněný prostor pod pergolou nebo ve sklípku příjemně chladí, stačí už jen prohodit pár slov s vinařem či obsluhou a šlape se dál k další zastávce. Moravské vinařské stezky se vinou nejmalebnějšími vinohrady, kolem nejzajímavějších sklípků, procházejí krajem památek i jedinečných vyhlídek A samozřejmě spoustou báječných míst, kde se dá ochutnat to nejlepší víno a lahodné speciality místní kuchyně.

Což láká jak návštěvníky ze zahraničí, tak zejména turisty z Česka. Přijíždějí ve stále větším počtu a má to logiku.

Tak jak to kluci děláte?

Zatímco ještě před deseti lety dávali lidé přednost zahraničním vínům, jen patnáct procent z nich věřilo v kvalitu tuzemské produkce, dnes je to naopak. Dobrá zkušenost se stále lepšími víny z místních vinohradů otočila skóre. Téměř šedesát procent lidí si dá raději vína z Moravy a z Čech. A také víc než dvacet litrů vypitých na osobu ročně ukazuje, že i spotřeba utěšeně stoupá. A láká natolik, že vína stále častěji jezdíme ochutnávat do míst, kde vznikají. Do vinohradů, kde se vinaři starají o révu a my můžeme vidět, z jakého úhlu se do vinice opírá slunce, cítíme, jak tu voní půda, co za bylinky roste v meziřadí, sledujeme, jak se vybarvují hrozny…

A nakukujeme do zákulisí – do vinařství a sklepů. Tak se dá víno poznat nejlépe. Navíc s najetými kilometry úměrně vzrůstá chuť. Pravda, i žízeň, ale na tu je voda. Po vydané námaze bude však košt o to zaslouženější. Ať už si přechutnáte „salonní“ stovku, nebo večer strávíte u vinaře.

Zámecká zastavení

Jedním z hlavních center vinařského dění na Moravě jsou totiž Valtice, které byste neměli minout, zejména pokud chcete zjistit, jak vypadá průřez tím nejlepším z Moravy. Příjemné město s romantickým zámkem, který se stal domovem Salonu vín – degustační expozice stovky nejlépe hodnocených vín daného roku, které můžete všechny ochutnat v chladném prostředí místního sklepení. Kdo bude po degustaci unaven, může si zajít odpočinout na zámek nebo do zámeckých zahrad.

Zapomenout nesmíme určitě ani na nedaleký Lednicko-valtický areál zapsaný na seznam UNESCO. Cesta kolem Janova hradu a pak Zámeckým parkem vás sice donutí sesednout z kola, pokud jste cyklisté (na kolech se uvnitř areálu jezdit nesmí,  ale akvadukt či Minaret a vůbec okolí zámku včetně palmového skleníku patří k nejzajímavějším zastávkám. Ostatně už jen posezení v parku se skleničkou dobrého vína v atmosféře zdejších zahrad stojí za výlet do vinařského kraje. Přidáte-li ještě návštěvu Salónu, pak je jasné, že je tu každoroční návštěva pro každého vínomilce téměř povinná.

Text: Václav Šalda, Foto: RVV Pavel Vítek, Národní vinařské centrum