Lyžovačka s olympijskou vítězkou. Tygřice z Kleinarlu Annemarie Moser-Pröll nás pěkně prohnala

Za lyžováním na širokých, bezvadně upravených tratích, horskou kuchyní a vynikajícím vínem jezdíme do rakouských Alp už na jistotu. Sjezdovky nad salcburskými středisky Wagrain či Flachau však nabízí další bonus: vyrostly na nich slavné lyžařské ikony.

Překrásné výhledy na zasněžené vrcholky alpských velikánů, velkorysý výběr především z červených a modrých tratí, které se klikatí pod dvanácti vrcholy v samém srdci oblasti Ski Amadé jen zhruba hodinu jihovýchodně od Salcburku, ale i sjezdy Světového poháru. Ve Snow Space Salzburg jsou terény rozmanité navíc tu bývají sněhové podmínky dlouho výborné. Jezdí se tady od začátku prosince až do Velikonoc.

Lyžování na slunci, zvěřina a víno

Právě jarní lyžovačka je tu nejoblíbenější – sluníčko už hřeje, přitom svahy jsou do oběda ještě krásně pevné, prostě paráda. „Když je slunečno, ráda si vyrazím na sjezdovky. Miluji to tady, vždyť jsem na těch kopcích vyrostla. Za své kariéry jsem musela trénovat i za špatného počasí, takže teď si lyžování užívám, když je pěkně,“ říká Annemarie Moser-Pröll, světová hvězda alpského lyžování, v roce 1999 vyhlášená Sportovkyní století.

Ale žádné dlouhé řeči, naše dnešní „průvodkyně“ střediskem Wagrain/Klainar (v tom druhém se narodila) se vždycky zastaví jen na chvilku, pozoruje naši malou skupinku, když ji dojíždíme, občas nám dokonce velkoryse pochválí styl. To se dmeme pýchou.

V bílé helmě a zelené lyžařské kombinéze vypadá drobná, nenápadná, když kolem vás prosviští brilantním obloukem, hádali byste jí tak třicet. Přitom letos oslaví již devětašedesátku. Každý by chtěl být v jejím věku v takové kondici. „Všechno je o harmonii, rovnováze. Snažím se jíst zdravě, vyváženě, hodně chodím, jezdím na kole, hraju tenis,“ říká lyžařka a také myslivkyně, která vlastnoručně ulovenou a zpracovanou zvěřinu ráda zapije hutným rakouským červeným.

Sněhový ráj a 210 kilometrů možností

Z Prahy je to pouhých pět hodin autem. Malé horské městečko Wagrain pod vrcholem Grafenbergu, součást Salzburger Sportwelt, je přesně tím místem, kde nemáte pocit velkokapacitního střediska, ale zároveň tu najdete vše, nač si vzpomenete. Od bohaté nabídky restaurací, barů, až po celoročně otevřený aquapark Amadé s pestrým vodním i saunovým světem. Ostatně jak i jeho název napovídá, Wagrain je zároveň jedním z pětadvaceti renomovaných lyžařských středisek Ski amadé, rakouského lyžařského ráje zahrnujícího celkem 760 km skvěle upravených sjezdovek na území dvou spolkových zemí, Salcburska a Štýrska, které si můžete projíždět na jeden skipas.

S propojením se středisky Zauchensee a Flachau nabízí Snow Space Salzburg velkorysé možnosti vyřádit se na 210 kilometrech sjezdových tratí (včetně 2 sjezdovek Světového poháru) a řadí se tak k největším a zároveň k nejvšestrannějším zimním sportovním destinacím v Rakousku. Díky nové velkokapacitní lanovce Panorama Link mohou návštěvníci lyžovat na svazích dvanácti vrcholů a v pěti údolích. Navíc kdo si projede vše a vše si správně zaznamená, čeká ho zajímavá odměna. Ale tou mu už je samotný lyžařský zážitek.

Z farmářské dcerky ke zlatu

Trati jsou nejen dokonale upravené, ale také pěkně prostupné, protože davy, které ráno svižně odbavují hlavní lanovky na úpatí kopců, se na svazích krásně rozplynou. A tak nikde se nečeká, žádné špunty v užších úsecích, navíc spousta příležitostí pro freestyle a freeride.

„Když jsem začínala, ještě nebylo žádné zasněžování, ani žádné lanovky.  Byl tu jen stometrový vlek, jinak jsme si museli všechno pěkně vyšlapat,“ vzpomíná Annemarie na začátky své sportovní kariéry. Vyrostla na horské farmě jako jedna z osmi sourozenců a na lyžích stála poprvé už ve čtyřech letech. Ve dvanácti začala závodit v národním týmu, o pět let později vyhrála první Světový pohár.  Následovalo dalších pět vítězství a dlouhá desetiletí nepřekonaná série dvaašedesáti vyhraných závodů Světového poháru, pětkrát se stala mistryní světa, z olympiády v Lake Placid přivezla zlato. Za své úspěchy získala nejen řád Skier d‘Or, ale i rakouský Čestný odznak za zásluhy.

A teď máme vzácnou možnost sjíždět v jejím doprovodu tytéž svahy, na nichž trénovala a bez nichž si prý život nedovede představit. Není divu, že po nich sviští s takovou jistotou, lehce, jako vítr. Přitom to byl právě dynamický, až mužský styl, jímž se proslavila, energický, odvážný, odtud i přezdívka „Tygřice z Kleinarlu“.  Přesto při osobním setkání působí až křehce, nenápadná milá dáma, tedy než se do toho na svahu pěkně zostra opře.

Okruh Hermanna Maiera

Z Flachau ještě trochu na východ se přesuňme nyní do Altenmarktu im Pongau. Toto středisko je jednak sídlem výrobce lyží Atomic, které proslavila právě Annemarie, ale také rodiště další sjezdařské persony, Hermann Maiera. Přestože je o generaci mladší, také sympaťák Herminator šlapal do kopců po svých, když trénoval na sjezdových tratích, které si sám postavil. Poté, co mu jednoho dne změřili čas, když otevíral závod ve Flachau pouze jako předjezdec, začal se závodní kariérou. A výsledkem bylo dvojité zlato za super-G a obří slalom na olympiádě v Naganu, psal se rok 1998 a jemu bylo pětadvacet. Ve stejném roce získal i první ze čtyř titulů ve Světovém poháru, třikrát se stal mistrem světa a bronz a stříbro si přivezl i OH v Turíně roku 2006.

Ve Flachau dnes stojí jeho socha, tedy „stojí“, zachycen je ve svém typickém sjezdařském podřepu. A v jeho stopách jeho nejoblíbenějšími trasami se můžete vydat v rámci soutěže Snow Wpace Salzburg Challlenge, vstupním bodem je lanovka Rote Ber.

Wagrain: ve středu dění

Od Alpendorfu po Flachau je tato část Alp ideálním místem pro všechny, kdo si chtějí užít široké sjezdovky, dostatek prostoru i komfortní lyžařskou infrastrukturu. Mezi nejmodernější lanovky patří i Flaying Mozart na vrchol Grießenkareck. 

Gondoly pro deset osob vyvezou až 4 000 lyžařů za hodinu. Rychlá a pohodlná doprava na vyhřívaných sedácích další sedmdesátky lanovek už je standard, stejně jako dostatek příležitostí pro rychlé, chutné a zdravé občerstvení v útulných horských chatách, kde je na výběr z horských specialit, ať už jste na maso, zvlášť zvěřina je tu vážně skvělá, nebo preferujete třeba veganskou či vegetariánskou stravu.

Samotné městečko Wagrain má co nabídnout – od vodního světa, přes noční bruslení, po gurmánské zážitky. A nejlepší je, že leží přímo uprostřed mezi Alpendorfem a Flachau, takže všude je blízko, vše je nadosah.

V souladu s přírodou v interiéru i na talíři

S Annemarie navštěvujeme vůbec první bio horský restaurant v Alpách. Nachází se právě nad jejím domovským Kleinarlem, jmenuje se LUMBERJACK (dřevorubec), což zní rustikálně, ale celý koncept je svěží, moderní, dokonalý. Pokud jde o suroviny, vše místní, čerstvé, od zdejších farmářů, vyprodukované v organickém režimu, s výběrem, až přechází zrak. Pokud jde o design, už vstup do obrovské vzdušné haly s moderním řemeslným nábytkem a otevřenou galerií v patře a je impozantní.

Zatímco Annemarie se jde ohřát ke srubovému krbu, my se vydáváme k ostrůvkům chutí s širokou škálou udržitelných jídel. Ostrůvek s burgery, stánek pro Kaiserschmaren – slavný a tradiční sladký palačinkový trhanec, stylový koutek pro pizzu, pult s horskou klasikou od hutných sýrových knedlíků po pokrmy z hub… Maso, vejce, zelenina, luštěniny, slané koláče, sladké záviny, k tomu bio džusy, hroznový byl skvělý, vína z organické produkce, řemeslná piva.

Slow food se vším všudy a v létě: zasklené stěny se odsunou, stoly na kolejnicích vyjedou ven, prosluněné terasy už se slunečnými dny rozšiřují prostor restaurace, která lyžařský komfort zas posouvá o kousek dál. Jak říká Annemarie: „vyváženost a harmonie“, to je to, oč tu běží. Což platí o sportu, o horách i o životě.

TIP: UBYTOVÁNÍ POD SJEZDOVKOU

Vnitřní bazén hotelu Adapura

4* HOTEL ADAPURA WAGRAIN

Z pokoje do přezkáčů a v nich rovnou na lanovku, na tu nejbližší stoupající na vršek Grafenberg to není ani sto metrů. Čtyřhvězdičkový hotel v moderním alpském stylu nabízí ubytování luxusní i praktické, s důrazem na dokonalé spaní, takže v tomto směru si užijete skutečný komfort. Stejně jako v lázních a wellness se dvěma bazény, vnitřním a vnějším, sluneční terasou a saunovým světem, či v pěti restauracích s výběrem z rakouské, americké, italské i asijské kuchyně. Nádherný výhled, nástup na lanovky za rohem, pohodlí, neformální atmosféra v duchu „New Art of a Stay“.

Presstrip organizovala agentura www.kamkam.eu