Nalijte si TrentoDOC a užijte si koncert. Hudba, víno a Iva Bittová v italských Dolomitech

Přední česká hudební umělkyně, zpěvačka houstlistka a skladatelka Iva Bittová se představí po boku světových umělců uprostřed vinic, na nichž se rodí unikátní světoznámá vína, a horských štítů Dolomit. Jedinečný kulturní zážitek TÓNY DOLOMIT se po roce vrací do Trentina, kde si mohou návštěvníci od konce srpna až do října užít sérii neopakovatelných koncertů.

Do Trentina a Alto Adige jezdíme na lyže, na kola, za překrásnou horskou přírodou, jezery, řekami a také za vynikajícími víny, která spolu s gastronomií, v níž se snoubí hory, ale i nedaleké moře tvoří tak podmanivou kombinaci, že další návštěvě prostě nelze odolat. Michelinské hvězdičky zdobí řadu často i nenápadných a snad o to kreativnějších podniků a vína, která se rodí v servření Alp a Dolomit patří mezi evropskou špičku. Ostatně šumivé TrentoDOC, které tu tradičně provází každou kulturní a společenskou akci, je toho nejlepším důkazem. A k tomu všemu přidejte hudbu. Mimochodem, víte, že speciální dřevo ze zdejších lesů slouží k výrobě jedinečných hudebních nástrojů? No a máte před sebou neopakovatelný zážitek pro všechny smysly.

Suoni delle Dolomiti aneb Tóny Dolomit patří již mezi tradiční hudební festivaly a jsou dalším potvrzením skutečnosti, že právě v tomto regionu se snoubí požitky skutečně ve velkém. Měsíc koncertů mezi vrcholky Dolomit se letos koná již po osmadvacáté a jedinečný svátek klasické, moderní hudeby a jazzu vypukne již 23. srpna a potrvá do 1. října. Kalendář letošního ročníku je opět nabitý, nabízí celkem sedmnáct atraktivních akcí, během kterých můžete společně s předními umělci objevit různá místa těchto velehor v jejich jedinečné kráse.

Oslavy úspěšných projektů i koncerty za úsvitu

Ve středu 23. srpna zahájí festival na úpatí hory Peller Erlend Øye a La comitiva. Øye, který je představitelem hnutí New Acoustic Movement, experimentuje s nevídanými výrazovými prostředky, mimo jiné díky hudebním stylům a nástrojům z jižní Itálie.

O dva dny později, 25. srpna u jezera Bombasel ve skupině Lagorai, si festivaloví návštěvníci užijí velký návrat trumpetisty Davea Douglase, který s odstupem 20 let oslaví album Mountain Passages. Kompozici 13 skladeb inspirovaných právě duchem zvuků, venkovské a ladinské kultury, které přesně před 20 lety debutovalo na Rifugio Boè a Rifugio Brentei s velkým ohlasem veřejnosti i kritiky.

V jazzovém žánru zůstává i třetí koncert, který se uskuteční 28. srpna v Prati na úpatí Pale di San Martino a na němž vystoupí Tatiana Eva Marie, nadějná vycházející jazzová hvězda s kapelou Avalon Jazz Band.

Foto: Trentino Marketing

V Brenta Bassa vystoupí 30. srpna talentovaná umělkyně, klavíristka a zpěvačka Frida Bollani Magoni. Klasická hudba zazní v tomto ročníku festivalu za úsvitu 1. září v prostředí Col Margherita. Východ slunce ve výšce 2 500 m přivítá Mario Brunello se svým violoncellem za doprovodu polského violoncellového kvarteta, které spojuje duše čtyř předních violoncellistů z nové generace hudebníků. Pokračuje se 8. září v jednom z nových prostředí festivalu, Sagron Mis na úpatí Pale di San Martino, koncertem Le Petite Écurie, souboru pěti hobojů, který hraje hudbu na nástroje z barokní éry a sahá i po současné a tradiční hudbě.

Iva Bittová i pocta legendám

V Passo Lavazè vystoupí 17. září česká houslistka Iva Bittová, všestranná a charismatická umělkyně. 21. září v Rifugio Roda di Vaèl navazuje historické Quartetto della Scala. Následující den, v pátek 22. září, se v Malga Vallesinella bassa uskuteční koncert Edgara Moreaua, mladého, ale již etablovaného violoncellisty.

Za jazzový žánr přijedou 12. září na Monte Agnello sólisté proslulého Mnozil Brass, nyní opět spojení v triu Wieder, Gansch&Paul. Poctu jednomu z největších skladatelů filmové hudby, Enniu Morriconemu, naopak nabídne koncert Luciana Biondiniho a Rosaria Giulianiho 14. září v Col Bel na Buffaure, kde Morriconeho nezapomenutelné melodie dostanou nový život v aranžích a improvizacích obou jazzových umělců. Další poctu a to velkému italskému písničkáři Pinovi Danielemu nabídne 19. září ve Villa Welsperg ve Val Canali duo Fabrizio Bosso a Julian Oliver Mazzariello s projektem Il cielo è pieno di stelle (Nebe je plné hvězd).

Pro písničkáře je tu naopak koncert Jacka Savorettiho 16. září v Malga Andalo, dalším z nevídaných prostředí letošního ročníku, v Dolomitech Brenta nad Molvenem.

Hudební divadlo můžete zažít 6. září, kdy bude v Malga Canvere uvedena “Polymer, plastová loutka”, pohádka zhudebněná Giobbem Covattou a pro tuto příležitost interpretovanou Genem Gnocchim, s původní hudbou Stefana Nanniho, který se při této příležitosti ujme role dirigenta, sólového hráče na violu Danila Rossiho a smyčců a bicích orchestru Maderna. Ekologická pohádka, která se vrací k příběhu o Pinocchiovi v současném tónu, aby vyprávěla o plastové nouzi a znečištění planety.

Hudba ve výškách v chrámu horské přírody

V Dolomitech Fassa se ve dnech 22.-24. září uskuteční nejúchvatnější akce festivalu, Trekking dei Suoni. Tři intenzivní dny, které prožijete bok po boku s hudebníky, střídajícími únavu z výstupu a kontakt s přírodou, s klidem, tichem vysoké nadmořské výšky a vytržením z poslechu hudby díky třem výjimečným umělcům: Paolo Fresu, Daniele Di Bonaventura, Pierpaolo Vacca.

A nepřekonatelný bude i koncert, který uzavře toto vydání I Suoni delle Dolomiti, v němž vystoupí Carmen Consoli, autentická ikona italské scény přelomu 90. let a nového tisíciletí, vždy svěží a nekonvenční postava, která se okamžitě zapsala do srdcí nových generací. Zpěvačka a skladatelka vystoupí 1. října v Camp Centeneru nad Madonnou di Campiglio.

Jak se zúčastnit

Účast na akcích je zdarma, s výjimkou treku, kde je nutná registrace a zaplacení poplatku. Na místa konání koncertů se lze také dostat:

  • s horskými vůdci a středohorskými a územními společníky Trentina, za poplatek, s povinnou rezervací a omezeným počtem míst;
  • s trentinskými MTB společníky, za poplatek, s povinnou registrací a omezeným počtem míst pouze v určitých termínech podle kalendáře.
  • v případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční tentýž den v údolí v 17:30. Volné vstupenky je možné vyzvednout od dvou hodin před začátkem představení přímo na pokladnách divadla/objektu. Více na www.visittrentino.info/isuonidelledolomiti