ODPOJTE SE OD METRIXU. Víno a kultura ve Vinařství Johann W na severu Čech celoročně

Otevření nové scény ve vinařství
Jan Dienstl zahajuje novou kulturní sezónu ve svém vinařství Johann W

Hudba na vinicích a koncerty skupin jako Jelen, Mig 21 ale i Davida Kollera nebo Lucie Bílé už ve Vinařství Johann W v Třebívlicích patří k létu. Nyní jeho majitel představil i divadelní sál, který vedle akcí v areálu pod širým nebem nabízí další možnosti kulturního a společenského vyžití v Ústeckém kraji. A to po celý rok. Letošní sezónu i provoz nové scény pomohli slavnostně odstartovat ambasadoři z řad známých osobností. S pohárem mistrů světa přijel i legendární hokejista Milan Hnilička.

Vinařství Johann W v ústeckých Třebívlicích, má pro společenské a kulturní akce překrásné zázemí. Už v roce 2012, kdy tu proběhlo první vinobraní, bylo jasné, že se na vinařské mapě oblasti Čechy zrodil silný hráč. A vznikl velmi atraktivní turistický cíl. Severočeský patriot, podnikatel a milovník vína Jan Dienstl pracoval šest let na tom, aby v půvabné přírodě Českého středohoří znovu přivedl k životu 35 hektarů kvalitních vinic. A vybudoval designové vinařství. Mezi lety 2004 a 2010 v krajině, kterou miloval už J.W.Goethe a kde se na sopečných svazích révě dařilo odpradávna, tak vznikl jedinečný vinařský areál. Ten před časem ožil také kulturou, což nyní jen posiluje.

Na chvilku žít okamžikem

“Chci tu spojit víno, gastronomii a kulturu. Teď mluvíme o kultuře, ale jsme ve vinařství a co tu chci opravdu dělat je, spojit tyhle tři věci dohromady. Tak, aby se tu lidé, kteří přijedou, cítili dobře. Všichni žijeme hektický život, máme spoustu povinností a je strašně málo času, kdy jsme přítomní. Kdy žijeme okamžikem. A o to se snažíme. Aby lidi přišli, dali si sklenku dobrého vína, něco dobrého z místních luhů a hájů, zažili něco příjemného z kulturní oblasti. A je jedno, zda je to velká akce pro dva tisíce lidí, nebo komorní večeře pro deset patnáct lidí, ke které někdo hraje na klavír. Aby se tu lidi odpojili od metrixu, to je můj dlouhodobý sen,” představil svou vizi zakladatel a majitel vinařství Jan Dienstl.

Letos otevřený divadelní sál pro necelé dvě stovky diváků, kteří se tady mohou nově bavit bez ohledu na počasí i roční dobu, je jen další krok, jak využít velkorysý areál s několika sály. A novou scénu již otestovali první účinkující i hosté. Hostila například talkshow 7 pádů Honzy Dědka, divadelní představení Padesátka nebo Muž mojí ženy. A dál rozšiřuje záběr areálu i aktivit vinařství, které nastartovalo novou cestu už během pandemie.

Z atrakce pro cizince je kulturní místo, kde to žije

Paradoxně to byl právě Covid, který komornějšímu prostředí vinařství přinesl výhodu. V době, kdy zdravotní opatření a omezení počtu diváků ve velkých sálech ekonomicky nedávala smysl, zdejší open air scéně situace naopak pomohla objevit svůj potenciál.

“Do té doby jsme se soustředili hlavně na klientelu z ciziny. Ale covid tohle všechno změnil. A koncerty během pandemie nám pomohly nabrat trochu jiný směr,” říká Jan Dienstl.

“Jen v první covidové vlně, kdy kapely nemohly vystupovat na festivalech a v klasických koncertních sálech, jsme tu měli devatenáct velkých koncertů. A v druhé vlně patnáct. Ukázalo se, že lidé v regionu mají o kulturu zájem a jsou ochotni za ní přijet. A tehdy mě napadlo, celé to otočit. A zkusit většinu toho vína prodat tady. Spojit kulturu, víno, gastronomii. Už vloni jsme začali dělat menší klubové věci. Letos jsme dokončili vnitřní divadelní sál, tudíž scéna už bude v provozu celoročně. Nakonec vždycky jsem si přál, aby naše vinařtví nebylo pouze továrnou na výrobu vína, ale stalo se přirozeným centrem setkávání pro lidi ze širokého okolí. Vsadili jsme na kulturu a ono to funguje. Lidé v našem regionu, kde jinak není tak moc příležitostí, na koncerty nebo divadlo chodí rádi. Je to pro nás skvělá zpráva a zároveň závazek,“ uvedl Dienstl.

Herec Tomáš Měcháček odšpuntoval kulturní jízdu

Zázemí vinařství i genius loci vinařského provozu funguje i na celebrity. Herci či zpěváci, z nichž si někteří pobyt na zdejší scéně již ozkoušeli, se netají tím, že atmosféra je tu výjimečná. Což potvrdil i moderátor akce herec Tomáš Měcháček, který dle svých slov tuto kulturní scénu takzvaně odšpuntoval. Zatímco on byl první, za stálého aktéra tedy už prakticky za “inventář”, označil Honzu Dědka, jenž tu už několikrát zpovídal své hosty. Oni dva, herečky Karolína Krézlová, Berenika Suchánková, tanečník Marek Dědík a hokejista Milan Hnilička, který dorazil s právě opraveným pohárem hokejových mistrů světa, pak pokřtili scénu coby její ambasadoři.

Zakladatel a majitel vinařství Jan Dienstl (vlevo) a moderátor akce, herec Tomáš Měcháček

Tanečník a milovník vína Marek Dědík, potvrdil, že po víně tančí i ti kteří si původně mysleli, že tančit neumí. Což je samozřejmě fajn. A protože víno, tanec, zpěv jdou skvěle dohromady, doufá, že snad dojde i na taneční večery. Herečka a zpěvačka Karolína Krézlová si dá víno taky ráda. Hlavně skleničku k obědu, a už se těší, jak sem přijede se svými muzikanty. A o radost z titulu mistrů světa se přijel podělit hokejista Milan Hnilička.

Jsem milovník vína. A moc rád sem jezdím, protože si tu užívám jak skvělé víno, tak i skvělou společnost. Takže jsem si tentokrát dovolil přivézt zase něco ze svého světa. Našemu týmu se v minulém týdnu podařila skvělá věc, která se hned tak někomu nepoštěstí. A tu radost bych tady chtěl s vámi sdílel. A proto jsem vzal s sebou přímo z opravny pohár mistrů světa a přivezl jsem i medaili,” uvedl Hnilička, který tak potvrdil, že nejen spojení kultury a vína, ale i vína a sportu jde dobře dohromady.

Koncerty, divadlo i vinobraní

Na open air scéně v blízkosti místní dominanty hradu Hazmburk se již odehrála řada koncertů. Většinou v rámci seriálu Hudba na Vinicích. Koncerty populární hudby budou hlavní náplní programu třebívlické scény i v letošním létě. Areál ale otevře dveře veřejnosti například i v rámci různých veřejných koštů nebo vinobraní. A co čeká diváky po úvodní Talkshow 7 pádů Honzy Dědka s hosty Tomášem Matonohou, Jiřím Procházkou a Chantal Poullain, která navázala na slavnostní opening? Zde malá ochutnávka:

HUDBA NA VINICÍCH – TŘEBÍVLICE

  • 21. 6.  Jelen, suport Tereza Balonová
  • 28. 6.  Wohnout, suport Maniac
  • 19. 7. David Koller
  • 26. 7. Queenie
  •  2. 8. Čechomor
  • 13. 9. Mig 21
  • 21. 9. Horkýže Slíže