Poklad v podobě 200 let staré skotské whisky a nástrahy investičních sudů k tomu

Pravidelný pohled do světa whisky. Rubrika Whisky World 2023 přináší další novinky a příběhy značek ze světa tohoto kultovního nápoje.

Šetřete do prasátka…

…ale rychle! Ve dnech 24. listopadu až 4. prosince vydraží on-line WHISKY AUCTIONEER (registrujte se na adrese whiskylink.co/Blair-Castle) čtyřiadvacet láhví patrně nejstarší existující skotské whisky. Koncem roku 2022 je objevil Bertie Troughton, správce Blair Castle, sedm set padesát let starého zámku nedaleko od vesnice Blair Atholl v hrabství Pertshire, za skrytými dveřmi sklepa, jenž upadl v zapomnění.

Whisky byla vypálena v roce 1823, kdy začal platit nový The Whisky Act, zákon, jenž měl zkrotit podloudné pálení destilátu a jeho pašování. Byla naplněna do láhví po osmiletém zrání a roku 1932 přelahvována v zájmu jejího udržení v dobré kondici.

Autenticitu whisky ověřilo radiouhlíkovou analýzou The Scottish Universities Enviromental Research Centre. The Scotch Whisky Research Institute v Edinburghu stanovilo objemové procento alkoholu na 61,3 %. Její současné organoleptické vlastnosti popsal Angus MacRaild, expert a spoluzakladatel Kythe Distillery, jako typický starší styl whisky s důrazem na obsah alkoholu, minimální vliv zrání v dřevěném sudu a absenci fenolů, jež přináší do destilátu sušení sladu za účasti rašeliny.

Kam přihazování při dražbě vystřelí, lze jen těžko odhadnout. Ale něco může napovědět suma, za kterou byla vydražena v únoru minulého roku láhev whisky mladší, pouze jedenaosmdesátileté The Macallan, tehdy nejstarší známé single malt Scotch whisky. U Sotheby´s dosáhla částky 300 000 liber šterlinků…

Redakce Víno & Styl získala příslib pořadatele aukce obdržet aktuální informace o jejím vývoji…

 Jack Daniel´s jako jiného světa

Do října minulého roku nepředstavovala Jack Daniel´s Tennessee whiskey nic jiného než bourbon, který podstoupil Lincoln County Process. Jeho podstatou byla dvojí filtrace; ta první prohnala – tedy prohnala, hlemýždím tempem – čerstvý vodojasný new make přes aktivní uhlí z cukrodárných javorů před uložením k zrání, druhá se uplatnila při lahvování.

Lihovar se nesnažil o inovace. Od roku 1866, kdy se stal nejstarší registrovanou palírnou v USA, až do loňského roku, kdy byl – a je – nejprodávanějším americkým obilným destilátem, to nepotřeboval. O to větší bylo překvapení, když se vytasil s americkou single malt whiskey! Je vyrobena ze 100 % ječného sladu, zrála čtyři roky v sudech z amerického dubu a dozrávala dva roky v sudech po sherry oloroso a poté byla naplněna do láhví o 53 až 53,9 objemových procentech alkoholu. Od letošního června se po ní můžete pídit v obchodech na významných světových letištích.

Novinka zaskočila i TTB (the US government´s Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau), jež odpovídá za závazné standardy výroby. Administrativa stanovila, že takto prezentovaný produkt musí být vyroben v jediné palírně (zatímco rmutování, destilace a zrání je přípustné kdekoli v Unii) výhradně z ječného sladu, zrát v sudech o maximálním objemu 700 litrů a plněn do láhví o minimálně 40 % alkoholu. Je to dobrá zpráva pro další výrobce, kteří se pouští stejnou cestou, ať už je to řada Garryana od Westland Distillery´s, která se objeví na trhu v listopadu nebo single malt whiskey Jim Beam, jež se na něm usídlila již loni.

Naděje z Glenturret

Palírna stejnojmenné whisky je ne-li nejstarší (podle Velké knihy o whisky někdejšího senátora Vladimíra Kulhánka), pak zaručeně jedna z nejstarších (podle The Whisky Distilleries of the United Kingdom od Alfreda Barnarda z Harper´s Weekly Gazette; z ní je i ilustrace zachycující destilérku koncem 19. století) ve Skotsku. A právě tady – symbolické – vyhlásila koncem léta the Cask Whisky Association program na ochranu nikoli svědků, nýbrž amatérů i profesionálů rozhodnutých nakupovat whisky po sudech.

Investice do whisky je zlatonosná. Zkušený investor koupí dvě láhve a odloží je na deset let bokem. Poté jednu láhev prodá – minimálně se 100% ziskem – druhou může vypít. Zadarmo. Zní to jako neskutečná idylka, pokud ji někdo nezkazí lumpárničkami. Jakmile pak dojde k investici do sudu místo do láhve, může se aktivita – třeba díky neznalosti nebo naivitě – vymstít.

Cílem asociace je ochránit před neférovým jednáním na trhu investory, obchodníky nebo sběratele, a to jak osvětou, sledováním reklamy (a ověřováním její pravdivosti), tak i označením spolehlivých obchodních partnerů jejím logem.

U nás je trh s investičními sudy české whisky je v začátcích. Ale již nyní je z některých případů zjevné, že by se podobná instituce hodila i u nás. Například nás napadá otázka, jak mohla administrativa registrovat označení Czech malt whisky®, což je jednoznačně generický pojem! Možná proto, že neexistuje legislativa, jež by obsah pojmu upravovala…