Připíjet mladými víny si můžeme až do března. Na Martina, na Štěpána, na zdraví… A na husu!

Tuzemská Svatomartinská, ale i vína “Veselá” či Svatokateřinská, italské Novello, francouzské Beaujolais Nouveau, španělské Joven – mladá vína frčí. Stejně tak rituály s nimi spojujené. A co vy? Už jste měli husí pečínku?

Počínaje 11 hodinou 11. listopadu začaly letos stejně jako každý rok oslavy svatého Martina, které zpravidla probíhají nad talíři s husami, kachnami a se sklenkou Svatomartinského vína zhruba dva týdny. A za posledních šestnáct let se staly oblíbenou gastronomickou i společenskou záležitostí. Bohužel, v tomto roce je to s oslavami o něco složitější, dostát tradicím by se však přeci jenom mělo. Zvlášť když upéct husu dle našeho receptu jistě zvládne každý. Na Martina si ji vyzkoušejte a na Štěpána, tedy 26. prosince, kdy má na stůl dle vánoční tradice přijít pernatá drůbež, jako když tuhle kuchařskou zkušenost najdete. Pokud by se totiž napoprvé něco snad přece jenom zvrtlo, napodruhé už to jistě bude mistrovský kousek.

Mladá vína jsou na rychlé pití, ale vydrží až do jara

Pravda, do zavřených restaurací je zvenku smutný pohled, ale kdo chce, tak o tento gastronomický rituál ochuzen být nemusí, ani pokud si na domácí pečínku netroufne, nebo na přípravu husy prostě nemá čas. Nabídkami na svatomartinské menu ať již k odběru či dokonce s dodáním až domů se to totiž na internetu jen hemží, navíc nejen v Praze, ale skutečně napříč republikou. A objednat si mladé víno také není problém, na trh přichází 1,75 milionu lahví více než tří set různých druhů a značek, takže je z čeho vybírat v e-shopech i v kamenných obchodech. Kvalitu si letos vinaři i degustátoři pochvalují, takže bude ještě spousta dalších příležitostí k chutnému snoubení. Tato osvěžující, voňavá mladá vína se totiž dají pít až do března a krásně se hodí k řadě podzimních a zimních pokrmů.

Svatomartinské husy z výdejních okýnek nachystala ve dnech 11.-15. listopadu pro své zákazníky také poděbradská gastronomická skupina La Place

„Svatomartinská vína a s nimi i moravští a čeští vinaři letos přicházejí o dva velmi důležité prodejní kanály – restaurace a tradiční svatomartinské akce. Svatomartinská vína ročníku 2020 si tak nejvíce vychutnáme doma v kruhu rodinném. Nákupem vína ať už v obchodě či na e-shopu podpoříte vinaře nejlépe. A vězte, že Svatomartinská vína nejsou záležitostí jen jediného dne nebo týdne. Stejně dobře jako v listopadu si je užijete i na Vánoce nebo snad už v lepších časech začátku příštího roku,“ komentoval specifika letošního složitého ročníku Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který už od roku 2005 vlastní značku a zajišťuje společnou propagaci Svatomartinských vín, která jsou na etiketě označena známým symbolem sv. Martina na koni.

Francouzské Beaujolais Nouveau či italské Novello

To však ani u nás není jediným mladým vínem – čeští a moravští vinaři vyrábějí mladá vína například i pod názvy Veselá, Primeur, Svatokateřinská nebo třeba vtipně Bunžolé, dle slavného francouzského Beaujolais Nouveau, tradičního červeného vína (ale existují i bílá) z odrůdy Gamay. To přichází na trh každoročně třetí čtvrtek v listopadu, letos tedy 19.11., naopak dříve než Svatomartinské si nový ročník vychutnávají Italové – původně od 6. listopadu, od roku 2012 nově dokonce od 30. října, jejich Novello může být navíc vyrobeno až z šedesáti růzých odrůd. A podle tradice k němu místní vaří typická podzimní jídla z podzimních surovin, jako jsou kaštany, houby, artyčoky, jimiž většinou vylepšují uzeniny, sýrové pokrmy a kořeněná jídla. Což také není špatné vyzkoušet, nicméně my zůstaňme u klasické husy. Tak teď už jen jablíčko, zelíčko… a jdeme na to.

RECEPT:

Svatomartinská husa s jablky a houbovou nádivkou

Napůl zapomenutá tradice svatomartinských hus prodělala v posledních letech návrat tak masový, že se z husí pečínky ve spojení s mladým vínem stal doslova fenomén. A s nádivkou je to dvojitá dobrota.

Suroviny (5 porcí):

1 husa, sůl, kmín, 2 jablka, případně trochu bílého vína na podlití. Na nádivku 1 lžíce sádla, 1 cibule, miska čerstvých či vodou nabobtnaných sušených hub, 2 housky nebo 6 plátků toastového chleba, dvě vejce, sůl, pepř, kmín, čerstvá petrželka.

Postup:

Omytou, očištěnou a osušenou husu dobře prosolte a nakmínujte, vložte do pekáče a nechte jeden den v lednici odležet. Druhý den vložte do husy dvě jablka rozkrojená na půl, maso tak zůstane pěkně šťavnaté, podlijte ji vodou a vložte ji na půl hodiny do trouby rozehřáté na 180 °C, pak ji přiklopte a pečte zvolna na 150 °C cca 3 – 5 hodin (dle velikosti husy). Na poslední hodinu ji odklopte a pravidelně podlévejte výpekem, aby byla kůžička krásně zlatavá a křupavá.  Na sádle si zpěňte nadrobno nakrájenou cibuli, přidejte houby a krátce orestujte. Toastový chléb nakrájejte na kostičky, petržel posekejte a přidejte ke chlebu společně s orestovanými houbami. Vejce rozdělte, žloutek přidejte ke směsi a z bílku vyšlehejte sníh. Houbovou směs ochuťte solí, pepřem a drceným kmínem a promíchejte. Pak postupně vmíchejte sníh. Směsí naplňte pekáč vymazaný máslem a vysypaný strouhankou. Nádivku pečte na 170°C asi 15 minut. Ideální přílohou jsou bramborové lokše.