Svatomartinské menu doma či na objednávku. Oslavy jsou letos komorní

Svatomartinská vína ročníku 2020 jsou vybrána a slibují opět vysokou kvalitu. Vzhledem k nouzovému stavu jsou sice tradiční oslavy zrušeny, přesto si však zážitek s mladým vínem ve spojení s husím či kachním menu můžeme dopřát. Příležitostí je dost.  

O tom, jaká vína mohou letos používat známku Svatomartinské je rozhodnuto od konce října, kdy ve Valticích proběhlo již druhé kolo hodnocení mladých vín. Uspělo více než 90 % přihlášených vzorků. Těšit se tedy můžeme celkem na 312 vín od 74 vinařů a vinařských firem a na trh se tak dostane okolo 1,75 mil. lahví Svatomartinských vín ročníku 2020, kterými si poprvé můžeme připít 11.11. v 11 hodin.

Svěžest, lehkost, ovocitost

„V druhém kole bylo hodnoceno 84 vín od 34 firem. To je stejně vzorků jako loni a o 21 % méně vinařů oproti roku 2019. Požadovanou kvalitu neprokázalo jen 6 vín, což odpovídá pouhým 7 % z přihlášených. Celková letošní úspěšnost je tedy kolem 90 % a to je myslím velmi pěkný výsledek,“ přiblížil letošní hodnocení Svatomartinských vín Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a dodal: „Pokles v množství Svatomartinských vín se nijak netýká jejich kvality, kterou jsme během hodnocení posuzovali. Letošní ročník se alespoň z hlediska Svatomartinských vín jeví jako velmi povedený. Svatomartinská vína tak budou velmi aromatická, lehčího ovocného charakteru, svěží s příjemnou kyselinkou.“

Bíla opět převažují, tradičně vede Müller Thurgau

Nejvíce zastoupena budou již obligátně bílá vína, kterých se na trh dostává z dvoukolového hodnocení 143, následována růžovými a klarety (87 vín) a červenými (82 vín). Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (82), Veltlínské červené rané (21), Muškát moravský (40), u růžových o Modrý Portugal (6), Svatovavřinecké (43), a Zweigeltrebe (38), u červených o Svatovavřinecké (29), Modrý Portugal (53).

Svatomartinská hostina až do domu

Ačkoli v letošním roce bohužel vzhledem k aktuální situaci neproběhne tradiční největší ochutnávka Svatomartinských vín v Brně ani řada dalších akcí po celé republice, navíc restaurace mají zavřeno, přesto se cesta k tradičnímu spojení mladého vína a voňavé pečínky najde. Nabídka hus i kachen v obchodech je výjimečná a navíc řada restaurací a penzionu připravila speciální menu buď k vyzvednutí či s dodávkou až do domu. Většina restaurací navíc svou nabídku necílí jen na 11. listopadu, ale řada z nich je připravena uspokojit svatomartinské chutě svých zákazníků přinejmenším do neděle.

Kdo si proto netroufne na klasický kaldoun, pečínku, či lahodnou paštiku vlastní výroby, má šanci pochutnat si bez práce a navíc s jistotou profesionálního výsledku. Stačí si na internetu vybrat některý z blízkých podniků a tradici lze dostát se ctí.

I tak může vypadat svatomartinská paštika s červeným zelím, švestkami a buchtou. Archiv restaurace Mlýnec

A s vínem je to ještě jednodušší. „Ačkoliv jsou svatomartinské akce zrušeny a restaurace uzavřeny, tak to neznamená, že letos o Svatomartinská vína přijdeme. Koupit si je můžeme v obchodech nebo objednat prostřednictvím e-shopů našich vinařů. Vychutnáme si je pak v klidu doma, v rodinném kruhu. Na webu Vína z Moravy, vína z Čech jsme vytvořili tematickou stránku o Svatomartinských vínech, kde se zájemci dozvědí veškeré potřebné informace a najdou databázi vinařů, kteří tato vína prostřednictvím svých e-shopů nabízejí,“ sdělil Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který už od roku 2005 vlastní značku a zajišťuje společnou propagaci Svatomartinských vín.