Světovým šampionem v polosuchých rosé je Rulandské modré ze Znovínu Znojmo

Více než 1000 rosé z celého světa se utkalo minulý týden ve Valladolidu o medaile v prestižní soutěži růžových vín Concours Mondial de Bruxelles Rosé Wine Session. Na Moravu putovalo osm medailí, včetně velké zlaté pro znovínského šampiona.

Vínům z produkce moravských vinařů se v renomovaném mezinárodním klání skutečně dařilo. Porotci udělili stříbrné, zlaté a velké zlaté medaile růžovým vínům z 23 zemí a nejlepší suché růžové v soutěži pochází z Francie, nejlepší středně suché z České republiky a vítězné šumivé rosé je rumunské. Ačkoli velkým producentům vína jako je Francie (106 medailí), itálie (69) či Španělsko (68) nemůžeme v počtu trofejí konkurovat, přesto představuje zisk osmi medailí (1 velká zlatá, 3 zlaté, 4 stříbrné) mimořádný úspěch, který opět potvrdil, že tuzemská růžová vína patří dlouhodobě k absolutní světové špičce.

Dobře “vypočítaný” znovínský triumf

V konkurenci 1170 vín z celého světa se nejúspěšnějším moravským zástupcem stalo vinařství Znovín Znojmo. Kromě šampiona kategorie polosuchých růžových vín a velké zlaté medaile pro víno πnot noir 3,14 Rulandské modré Rosé, pozdní sběr 2017 utržilo ještě další dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Novou řadu š

“Titul šampiona polosuchých vín získal představitel řady kulatých pinotů, která vznikla ve spolupráci Znovínu Znojmo a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Při výrobě těchto vín vždy propojujeme a zúročujeme ušlechtilost a potenciál starobylé odrůdy Rulandské modré, možnosti špičkové technologie, která nám umožňuje chladit surovinu na 3,14 °C, luxusní moderní skleněný uzávěr, který zajišťuje dlouholeté zachování svěžesti a charakteru vína, a samozřejmě cit a um našich vinařů,” přiblížil s radostí oceněné víno Ing. Karel Matula, výrobní ředitel Znovínu Znojmo.

Bodovalo i André a Cabernet Moravia

Zlatou medaili získal ještě Bohemia Sekt za svůj Sekt Prestige rosé brut 2019. Stříbrné medaile putují na jižní Moravu do vinařství VINO HORT za Pinot Rosé 2021, Vinařství Svoboda za André Rosé 2021 a do Vinařství Vajbar za Cabernet Moravia rosé, výběr z hroznů 2021. Concours Mondial de Bruxelles Rosé Wine Session je součástí jedné z největších a nejprestižnějších mezinárodních soutěží vín Concours Mondial de Bruxelles. Koná se před její hlavní částí, vždy před začátkem jara a je celá věnovaná právě růžovým (rosé) vínům.

Účast tuzeských vín na soutěži finančně podpořil Vinařský fond a organizačně zajistilo Národní vinařské centrum.