Vinařský advent u sousedů: Trhy v podzemí Retzu i v nejdelší vinné uličce. Vánoce v korutanském vinařství či městě andělů

Advent v Retzu, Foto: @Astrid Bart, Niederösterreich Werbung

Advent v sousedním Rakousku, ať už v nejseverněji položené spolkové zemi, či naopak v té nejjižnější, má jedinečné kouzlo. Rakušané si jej umí užít jak na slavných trzích vánočně vyzdobené Vídně, Lince, Salcburku… tak v komornější atmosféře menších městeček a vesnic. A takové vánoční ladění v podzemí prodchnutém vinařskou historií v dolnorakouském Retzu, nebo na vrcholcích korutanských hor s následnou návštěvou vinařství, může si přát milovník Vánoc a vína víc?

V Rakousku je množství vinařských měst i vesnic, kde se dá báječně užít “těšení” na Vánoce – se svařákem, který neurazí ani nejzmlsanější vínomilce, s regionálními specialitami, s nabídkou koncertů, uměleckých vystoupení s programem pro děti i dospělé. Na začátku adventního veselí si tu můžete užít reje Krampusů, děsivě vyhlížejících pekelníků, kteří dříve řádili, až šel mráz po zádech, ale nyní jsou do správných mezí zkorigováni i zákonem.

O to víc se na vánočních trzích Rakouska můžete cítit bezpečně, komfortně, užívat jedinečného kouzla země prostoupené horami s jejich ledovou krásou a s úrodnými údolími, kde se na svazích často pokrytých vinohrady rodí hrozny pro zdejší skvělá vína. Tentokrát necháme stranou Vídeň, byť je slavným vinařským a také adventním městem, a podíváme se na místa jen kousek od hranic. A to jak blízko – do Dolního Rakouska (a to i hluboko do sklepů), tak naopak až na úplný jih do Korutan (a tady až na nejvyšší vršky hor). Protože advent má mnoho podob, jednu hezčí než druhou. Užijte si jej.

DOLNÍ RAKOUSKO: VÁNOCE V LABYRINTU SKLEPŮ I VE VINAŘSKÝCH ULIČKÁCH

Trubači na radniční věži v Retzu (c) Buchgraber Peter

Dolnorakouské město vína Retz s ikonickou kašnou uprostřed jednoho z nejkrásnějších a největších tržišť, z níž v době slaností vinobraní teče víno, má i o adventu hodně co nabídnout. Už jen vánoční trhy na něm jsou velkolepé, zvláště když se jimi prohánějí Krampusové v maskách z lipového či borovicového dřeva a v čertovských “kůžích” zdobených zvířecími rohy, řetězy a zvonci.

A co teprve pod ním. V zážitkovém sklepení a zároveň ve vůbec největším vinném sklepě Rakouska, který se nachází přímo pod náměstím. Je vykutaný v pískovci a jeho labyrint, místy prostupující třemi patry, tvoří dohromady více než 20 kilometrů chodeb, chodbiček, sklepních slují. Což je víc, než kolik měří síť pozemních komunikací v Retzu. A v době adventu má zcela unikátní atmosféru.

Sváteční svařák v prehistorickém mořském písku

Kdysi tu bylo moře, dnes tu o slavnostech nechybí “moře vína” (samozřejmě adekvátně rozumné spotřebě) a v čase předvánočním se tu návštěvníci mohou kochat vytavenými betlémy, ukázkami tradičních místních řemesel, koupit si řemeslné dárky, typické vánoční ozdoby a nebo jen tak ochutnat vína a zdejší pálenky, které za zvuku hudby a při svíčkách chutnají snad ještě lépe.

Labyrint sklepů v pískovci je důkazem, že tu kdysi bylo moře. (c) Buchgraber Peter

Průchod rozvětveným podzemním labyrintem v části od radničního do ceremoniálního sklepa je o adventu umožněn volně, kdo si chce připlatit prohlídku může. Trvá hodinu a půl, můžete mít českého průvodce a v ceně je nejen výklad o historii města, jeho unikátech i tajemstvích, ale také sklenička typického místního vína uzavírající prohlídku ve vinotéce hotelu Althof.

Romantika malých sklípků ve vinných uličkách

Vinařské sklepní uličky jsou kouzelné už samy o sobě, a natož v době adventní, kdy o to víc slouží svému společenskému účelu, a tedy vzájemnému setkávání vinařů a milovníků vína. V Dolním Rakousku najdete takzvaných vesnic bez komínů přes tisíc, podobně jako ty moravské představují celoevropský fenomén.

V Hadresu, v 1,6 km dlouhé, a tudíž nejdelší vinné sklepní ulici v Evropě, se o druhém a třetím adventním víkendu konají vyhlášené vánoční trhy. Samozřejmě prodchnuté vůní svařáku, na nichž vedle koled můžete zažít atmosférické chvilky poezie, ochutnat dobroty z regionu, nakoupit suvenýry a vánoční dekorace a popít víno nejen svařené, které vám nezřídka představí i sami vinaři.

KORUTANSKÝ ADVENT: V HORSKÝCH VÝŠKÁCH, VE VINAŘSTVÍ, MĚSTĚ SVĚTEL I ANDĚLŮ

Advent na korutanském jezeře Wörthersee Foto: Gert Steinthaler Kaernten Werbung

Ať už se vydáte horskou procházkou po Katschbergské adventní stezce, abyste si užili autentické vánoce uprostřed přírody, obklopeni zvířaty a řemesly, navštívíte předvánočně vyzdobená korutanská městečka a nebo se vypravíte na zimní výlet kolem jezer, zjistíte, že užít si předvánoční období v Korutanech stojí opravdu za to a má zase úplně jiné kouzlo, než na nám blízkém dolnorakouském “severu”. Doprovázené koncerty, ukázkami umění místních řemeslníků, zdejšími specialitami i vánočními zvyky je předvánoční čas na jihu země nad hranicemi s Itálií a Slovinskem mimořádně příjemný a působivý.

Katschbergská horská adventní stezka 1750 m nad mořem

Horské štíty, zasněžené bílé pláně a v nich rustikální seníky, které ožily novým životem. Vánoce jako bývaly kdysi, bez jakéhokoli kýče a komerčnosti, vám připomene živý betlém s ovečkami a poníky, dílna se suvenýry a řemeslnými výrobky, tradiční vánoční jesličky. Na romanticky osvětlené zimní pěší stezce se můžete těšit na hudební vystoupení, která podtrhnou vánoční dojmy. Z čajové konvice si můžete udržitelně dolévat svůj šálek čaje, který je zahrnutý v ceně vstupného a udrží vás zároveň pěkně v teple. K výchozímu bodu adventní stezky se dostanete pěšky po skřítkovské stezce (Wichtelweg) o délce 2,5 km, nebo zvolíte romantickou projížďku saněmi taženými koňmi. Když nebudete chvátat, potrvá vám cesta po adventní stezce asi 45 minut. Na svůj čaj či svařáček se tu můžete těšit během prosince každou středu a pátek až neděli a také 8. prosince.

Na vrchol Petzen vyjedete pohodlně lanovkou. Foto: ©GRABNER

A kdo má rád výšky, může si užít i další vysokohorský advent. Vlastně ten v Korutanech úplně “nejvyšší”. A s ním tedy i nejvýše položený vánoční trh v Rakousku na vrcholu Petzen ve výšce 1700 metrů. Je nádherně osvětlený a nabízí vždy o adventních sobotách místní speciality, hudební program, tradiční řemesla a ohňovou show. K trhu pohodlně vyjedete gondolou, ze které si užijete překrásný panoramatický výhled na jižní Korutany.

Téměř v nebi, Pyramidenkogel láká na advent nad oblaky

Pyramidenkogel Foto: Gert Steinthaler, Kaernten Werbung

100 metrů vysoká dominanta regionu Wörthersee, nejvyšší dřevěná vyhlídková věž na světě Pyramidenkogel poutá pozornost již zdálky. Krásně osvětluje večerní oblohu a je z ní úchvatný výhled na celé Korutany. Na úpatí rozhledny se koná rozmanitý adventní trh s ohňovými mísami, posezením a dřevěnými chatkami s výrobky z alpsko-jadranského regionu, řemeslníky (např. kovářem), regionálními specialitami.

Pokud chcete popít víno, svařáček, ochutnat zdejší pálenky, přijeďte bez auta. Je to výhodné, využít můžete adventní loď na Wörthersee a poté transfer z Maria Wörth k rozhledně Pyramidenkogel a zpět. A když už jednou budete na adventní lodi, zkuste spojit kouzelné trhy v Klagenfurtu – na Novém náměstí či na menším náměstí Domplatz – s předvánočním veselím v Pörtschachu, Veldenu a Maria Wörth.

Zářící Villach a Velden, město andělů

Villach, „město světla“ se stánky s uměleckými řemesly a kulinářskými specialitami v romanticky osvětleném centru patří k dalším oblíbeným zastávkám. Leží jen kousek od jezera a věž městského farního kostela, která připomíná obří svíčku, září již zdálky. Zlatým hřebem villachského adventního trhu je zimní pohádkový les.

Město andělů Velden se naopak rozkládá přímo na březích jezera Wörthersee a je už dávno vyhlášeným adventním místem pro rodiny. Může za to zejména výjimečný program pro děti, který se točí okolo nemotorného, ale milého andělského učně Fabiana. Společně s ním mohou malí návštěvníci adventního trhu zažít mnohá dobrodružství.

A plovoucí adventní věnec na jezeře, ruské kolo před Schlosshotelem nebo romantická jízda kočárem potěší všechny návštěvníky bez rozdílu a rozzáří oči dětí i dospělých. Pokud byste chtěli pozorovat záplavu světel ve Veldenu z vodní hladiny, vraťte se opět na adventní loď, která pluje po Wörthersee o všech adventních víkendech.

Vinařský advent v jižních Korutanech

Řadí se do vinařské oblasti Bergland, v rámci které má podoblast Kärntern nejlépe našlápnuto. Na jižních svazích hor, konkrétně zde pohoří Karavanky, nastává v posledních letech velká renesance místního vinařství. Nejlépe se zde daří bílým odrůdám jako je Sauvignon Blanc, Tramín, Ryzlink rýnský i vlašský ale také rulandám bílé i šedé, Chardonnay, Scheurebe, Kerneru či Mülleru Thurgau. Z modrých jsou to pak Pinot Noir, Blauburger a Zweigeltrebe.

A jaká jsou zdejší vína o tom se můžete osobně přesvědčit i o adventu přímo ve vinařství. Ekologicky hospodařící Domäne Lilienberg ležící ještě více na východ v Tainachu v jižních Korutanech zve k adventu ve ve svém překrásném vinařském areálu. Elegantní adventní trh v působivém prostředí kromě kulinářských specialit nabízí také andělskou poštu, dílnu pro děti, víly, stánky s dekoračním materiálem a samozřejmě i exkluzivní vína z vinařství. Nádherná záplava světel umístěných na jižním svahu Lilienbergu sama o sobě stojí za předvánoční výlet do Tainachu.