Víno&Styl 69

Někdo se ráno podívá z okna, jiný sáhne jako první po mobilu, různé stereotypy, ale důvod stejný: zjistit jaké bude počasí. 

Přejeme si hodně slunce, abychom mohli na výlet, nebo naopak aby sprchlo a zahrada pookřála. Aby bylo větrno, bezvětří; mokro, sucho; chladno, horko. Abychom mohli sekat trávu, koupat se, opalovat se… Aby rostly houby, braly ryby, hrozny vyzrávaly… 

Tisíce různých důvodů, tisíce různých přání a jedna jistota – počasí je v poslední době jako na obrtlíku. Teploty skáčou v nevídaném rozptylu, kroupy tvoří závěje, předpovědi se popírají, výstrahy střídají. A tak by možná stačilo, aby bylo prostě jen tak nějak normálně.

Je přece běžné, že zima přejde plynule do jara, po něm nastoupí pozvolna léto…, duben je teplejší než březen a ne naopak, jako letos, kdy náhlé prudké aprílové mrazy spálily révu, nastartovanou díky teplému jaru mnohem dříve. Březnové slunce bylo příjemné, ale škody pak převeliké ve Francii, Rakousku, u nás i na Slovensku, ve Švýcarsku či Slovinsku… Co nezvládly mrazy, dobily kroupy, například v Burgundsku. Jeden extrém za druhým. Ale co se dá dělat, je to příroda. Jen v poslední době trochu moc zpovykaná.

Možná i proto ráno koukáme z okna a saháme lovíme v aplikacích počasí informace hned po probuzení. Jsme zvědaví, chceme své jistoty. Nyní že léto bude krásné, suché i mokré tak akorát, teplé tak akorát, bez krup, vichřic, katastrof, pohodové a radostné. To první neovlivníme, to druhé už je na nás.

Bylo by malicherné kazit si náladu tím, že je chladněji, zataženo, prší. 

I mokrá varianta prázdninového pobytu může mít svá pozitiva. Liják spustí přímo před skvělou restaurací a připlaví tak nevšední zážitek, namísto koupání zbude čas navštívit sklípky, vinařství, objevit skryté poklady. O takových si můžete přečíst například v našem tématu o vycházejících hvězdách Bordeaux. 

Dále v tomto čísle najdete přehled rosé k bazénu i na večer, hřejivé a zároveň ochlazující pokrmy z Asie či cestu za víny Kanady. Stejně jako tipy na zajímavé cyklotrasy, až se vyčasí, nebo výlet za sluncem a víny Prosecco Superiore, kdyby se nechtělo vyčasit… 

Protože přírodě neporučíme, můžeme jen doufat a o tom, jaké budou naše prázdninové zážitky nerozhoduje obloha, ani aplikace, ale my sami.