Víno&Styl 72

Můžeme se dohadovat, jaké má výhody jaro, podzim nebo právě zima, máte-li ovšem vinný sklípek, jedno mluví jednoznačně pro zimní období. A to je zejména dostatek příležitostí, kdy si bez výčitek můžeme otevřít to nejlepší. 

Vedle ”jednorázovek” typu svatby, křtiny, jsou to právě zimní svátky od adventu, Vánoc, přes závěr minulého, nástup nového roku, až třeba po Valentýn, které ospravedlňují sáhnout ve sklepě či domácí vinotéce po něčem mimořádném. Kdo má vína nakoupená pro investice či pro radost z jejich stárnutí v čase, musí sice tu a tam zkontrolovat, jak se vyvíjejí jednotlivé šarže a ročníky, takže důvod se vždycky najde, ale tohle je přece jenom něco jiného. 

Někdy se jim říká vína ke krbu. 

Vína, která představují určitý rituál, od vytažení špuntu, přes dekantaci až po uvědomělé vychutnání každého doušku, kdy rostou ve sklenici a odkrývají další roviny své elegance a delikátnosti. Taková se pijí nejlépe ve dvou, aby se dojmy daly sdílet, vytažená z opečovávaných regálů sklepních kójí právě pro slavnostnější příležitost. Jejich příprava, natož pak pití, představují samy o sobě svátek. Pokud se ovšem vydařil už výběr.

Posoudit kvality takových prestižních kousků, umožňují pravidelně nejrůznější degustace. K nejzajímavějším patřila i Grand Jour Champagne, která letos v listopadu slavila jubileum 10. ročníku. Nebo Bordeaux Millésime, každoroční průřez aktuálním desetiletím obou břehů nejprestižnějšího francouzského regionu, letos ročníků 2002-2012, do nichž vám dáme nahlédnout. Dále blížící se únorová Audience Grand Cru Classé Bordeaux, na niž vás naopak chceme pozvat, stejně jako na završení celoroční největší soutěže vín, čtyřkolové Prague Wine Trophy, která v únoru vyvrcholí Galadegustací. 

To vše napomáhá milovníkům vína vyznat se a vybrat si to, co nejlépe odpovídá a vyhovuje jejich chuti i záměrům. I my se proto vracíme k vínům, která zvítězila, nebo nás jinak zaujala v našich testech a degustacích. A aby nezůstalo jen u přehledu, rozhodli jsme se doplnit je o zajímavé pokrmy zimní sezóny, včetně těch svátečních. A také další rubriky se tentokrát nesou ve znamení zimních svátků, zimních cest a zimních momentů radosti. 

Čímž se dostávám i k novoročnímu přání. Těch radostných chvil vám totiž za celou redakci přeji co nejvíc i v nadcházejícím v roce 2017. 

Stejně jako zdraví, lásky, úspěchů a spousty krásných vín.

Tak na křupavých sníh, 

klid, pohodu

a štěstí