Za vínem i koupáním bezpečně. Chorvatsko má nyní nejlepší epidemiologickou situaci ve Středomoří

Ostrov Krk, Foto Pavel Vítek RVV Studio
DCIM100MEDIADJI_0002.JPG

Připijme si chorvatským vínem na zdraví. Nejoblíbenější letní destinace Čechů, kam jezdíme už nejen za sluncem a koupáním ale i za atraktivními gastronomickými zážitky, má v současnosti další bod k dobru, v oblasti Středomoří je v tuto chvíli nejbezpečnější zemí co se týče šíření infekce covid-19.

Zatímco v mnoha jiných zemích se epidemiologická situace zhoršila, Chorvatsko zvládá situaci uvnitř svých hranic velmi dobře. Podle průzkumu ECDC je současná průměrná čtrnáctidenní míra výskytu na 100 000 obyvatel v Chorvatsku 33,7. To znamená, že Chorvatsko má v současné době nejpříznivější epidemiologickou situaci ve srovnání s ostatními středomořskými destinacemi.

Češi si stále více užívají nejen slunění na plážích, ale i aktivní dovolenou třeba na lodi

Lidé se bojí méně, počet turistů stoupá

V pobřežních oblastech, které jsou vyhledávanými turistickými cíli, jsou navíc zaváděna další epidemiologická opatření týkající se větších shromáždění včetně přísných kontrol, aby se omezila možnost šíření infekce covid-19. Aktuálně tráví v Chorvatsku svou dovolenou na 860 tisíc turistů, z toho 740 tisíc tvoří cizinci.

Většina návštěvníků se nyní nachází na Istrii, v oblasti Kvarnerského zálivu, ve Splitsko-Dalmatské oblasti či Zadarské župě. Číselné údaje dokládají, že zahraniční návštěvníci vnímají Chorvatsko jako bezpečnou destinaci dobře připravenou i na velké množství turistů.

Vinice na ostrově Krk, foto: Pavel Vítek RVV Studio

Během prvních šesti měsíců od začátku roku zaznamenáváme dobré výsledky, pokud jde o turistický provoz, který je přibližně o 50 procent vyšší než ve stejném období loňského roku. Zatím nás navštívilo asi 4,5 milionu turistů, kteří realizovali více než 23 milionů přenocování. To je jistě výsledkem dobré přípravy na tento turistický rok, ve kterém jsme připravili řadu opatření a postupů, díky nimž se Chorvatsko stalo bezpečnou destinací“, říká ministryně cestovního ruchu a sportu Nikolina Brnjac.

U moře pro zdraví a zdravě

Již během příprav na tento turistický a stále ještě pandemický rok zařadilo Chorvatsko bezpečnost a zdraví spoluobčanů a hostů na první místo.  Proto byl  díky velkému úsilí chorvatské vlády a pracovníků v oblasti turismu spuštěn projekt „Safe Stay in Croatia“ a  zavedena „Národní značka bezpečnosti“  zajišťující bezpečné procesy v rámci celého turistického ruchu.

Rijeka Foto: Pavel Vítek

Chorvatsko je také jednou z prvních zemí, která zahájila v dubnu tohoto roku očkování pracovníků v cestovním ruchu, což představuje vedle projektu  “Safe Stay in Croatia“  další jistotu, že Chorvatsko splňuje pro turisty všechny předpoklady pro bezpečnou dovolenou.