Ze sklepa do sklepa. Vstupte, je otevřeno

Začnete třeba skleničkou veltlínu, pak přejdete ulici a ochutnáte Frankovku. U sousedů zakousnete chleba se škvarkovou pomazánkou nebo koláč, což je opět třeba spláchnout… Tak vypadají otevřené sklepy. Kdo chce víc, než sedět u vína, je tu správně.

Otevřené sklepy nebo také putování pro sklepech a sklípcích jsou jednou z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších vinařských akcí. A skvělou příležitostí, jak se mohou příchozí ve stylové atmosféře seznámit s víny různých vinařů jednoho regionu. A nemusejí to být zdaleka jen zapálení milovníci vína, vítaní jsou všichni, kdo si chtějí užít prima den a zažít něco nového. Na Moravě je asi 312 vinařských obcí a ve většině z nich otevřené sklepy rádi pořádají a považují je za jednu z hlavních událostí sezony. Sjíždějí se na ně návštěvníci z celé republiky, ale i ze zahraničí.

 

Ačkoliv je každá akce unikátní a každá obec ji vdechne svou jedinečnost, jedno je dané – vinaři otevřou své sklepy a návštěvníci mohou ochutnávat po vzorkách během celého dne. Nejčastěji se degustuje za žetony, které se kupují spolu se vstupem, a koštuje se z krásných skleniček, které můžete nosit ve speciálních kapsičkách na krku. K tomu vyhrává hlavně cimbálová muzika, samozřejmě v místních krojích.

A k vínu patří skvělé jídlo, takže někdo peče selátko, někdo zase dělá klobásy, jinde vám nabídnou domácí sádlo nebo škvarky a nebo koláče a buchty. Vinaři se většinou chtějí vytáhnout a prezentují se tím nejlepším, co mají a umějí – vínem, jídlem, kulturním programem. A co je hlavní, nikdo nikam nespěchá ani se za ničím nehoní. Všude vládne pohoda a milá atmosféra.

 

Nejvíce otevřených sklepů se koná začátkem léta, ale putovat můžete v různých podobách v podstatě celý rok. K potěše návštěvníků slouží i nejrůznější zvláštnosti: třeba v Blatnici pod Svatým Antonínkem otevírají sklepy večer a popíjí se přes noc. Sklenička vína při západu slunce nebo za svitu měsíce je zárukou opravdové romantiky.

Ve Velkých Pavlovicích pro změnu spojili putování s oranžovou barvou a doporučují, aby se i návštěvníci přišli oblečeni stylově, tedy v oranžových tónech. Což nejen stmeluje společnost, ale je to i zábavná podívaná. K vínu totiž patří dobrá nálada a tak ani trocha recese neškodí. VNovém Šaldorfu proto spojili otevřené sklepy s kopáním písku formou recesistické akce, kdy týmy soutěží v množství puten vynesených ze sklepa. K tomu se samozřejmě popíjí, občerstvuje a nikomu nevad zima, byť se to vše koná v lednu.

Zatím ale nechme bundy doma a pojďme si vyrazit pěšky či na kole do letních vinařských měst a obcí. Kde všude tedy můžete otevřené sklepy navštívit? Například v Dobšicích, Vrbovci, Novém Šaldorfu, Jaroslavicích, Velkých Bílovicích, Velkých Pavlovicích, Pavlově, Hruškách, Blatnici, Čejkovicích, Zaječí, Vrbicích, Tasovicích, Nechorách. Zde je pár tipů a více na www.wineofczechrepublic.cz

  1. 7. 2017 – Víno v oranžovém aneb Noční otevřené sklepy (Velké Pavlovice)
  2. 7. 2017 – XIII. Den otevřených sklepů Hrušky (okr. Břeclav)
  3. 7. 2017 – Hodovní otevřené sklepy (Moravská Nová Ves)
  4. 8. 2017 – Vavřinecké putování po sklepech (Hrušovany nad Jevišovkou)
  5. – 27. 8. 2017 – Den otevřených sklepů Čejkovice
  6. 9. 2017 – Otevřené sklepy Drnholec