NEJLEPŠÍ VÍNA ROKU UŽ BRZY. Zlatá stovka nového ročníku Salonu vín 2024 od února

Zástupci Vinařství Tichý už si své ocenění za nejlepší víno pro rok 2024 převzali po závěrečném hodnocení Salonu vín, nyní představujeme i vítěze jednotlivých kategorií finální stovky nejvyšší národní soutěže vín. Tu mohou návštěvníci ochutnávat od 1. února, kdy se v historickém sklepení zámku Valtice opět otevře tradiční degustační expozice. Takže jaká vína letos najdete v prestižní přehlídce odrůd a stylů z tuzemské produkce? Kde vznikla nejlepší kolekce a kdo je autorem vítězných vín?

Začněme rovnou vítězi, protože o ty jde především. Šampionem soutěže a vítězem kategorie A (bílá vína suchá) je Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022, č.š. 10/22 z Vinařství Tichý, který byl vyhlášen již v listopadu, kdy proběhlo poslední kolo hodnocení a tedy i výběr finální stovky. Vítězem kategorie B (bílá vína polosuchá a polosladká) se stal Ryzlink rýnský, výběr z hroznů, 2022, č.š. 2223 z vinařství Ing. Miroslav Volařík. V kategorii C (sladká vína) zvítězilo Rulandské bílé, výběr z cibéb, 2021, č.š. 2142 opět z vinařství Ing. Miroslav Volařík. Vítězem kategorie D – růžová vína a klarety je André rosé, pozdní sběr, 2022, č.š. 1122 z vinařství Svoboda.

Nejlepším vínem v kategorii E tedy mezi červenými suchými víny je Rulandské modré rezerva, výběr z hroznů, 2018, č.š. 18964 z Habánských sklepů. V kategorii šumivých vín (G) zvítězil Dominique blanc de noirs, pěstitelský sekt, 2019, č.š. L9102 z vinařství Kamil Prokeš a nebyl by to Salon vín, aby některé z prestižních ocenění neputovalo do Bzence, takže tentokrát získalo Zámecké vinařství Bzenec cenu za nejlepší kolekci vín.

Náročný výběr a velká konkurence

„Salonu vín se říká právem výkladní skříň našeho vinařství, protože jednak díky nekompromisnímu systému garantuje špičkovou kvalitu prezentovaných vín, jednak ale také zohledňuje jedinečnost vinařských regionů České republiky, naši bohatou odrůdovou skladbu a vinařský rukopis. Každá návštěva degustační expozice valtického zámku dává možnost udělat si ucelený obrázek, jak a jaká vína se u nás dělají,“ sdělil Petr Gondáš, manažer Salonu z Národního vinařského centra, které soutěž organizuje a zároveň spravuje degustační expozici. Sám tak nejlépe ví, jak je těžké se do vítězné stovky probojovat. Cesta do Salonu je dlouhá a vůbec ne jednoduchá. Každý zlatý medailista byl postupně podroben hned trojímu hodnocení a zlatá stovka vzešla z 2629 přihlášených vín na začátku soutěže. Z podoblastních kol postoupilo do prvního celostátního kola ještě poměrně velkorysých 1506 vín. Nejpřísnější filtr profesionálních degustátorů, ale například i chemických analýz, přišel až pak, když příležitost sáhnout si na nejvyšší ocenění získalo už jen 400 finalistů.

„Sledujte své oblíbené vinaře, jestli měli letos štěstí a mezi zlatou stovku se probojovali. Nejen v samotném Salonu vín, ale také v obchodech a vinotékách, na e-shopech a stránkách vinařů či v restauracích lze tato vína poznat podle zlaté medaile Salonu vín 2024 nalepené na lahvích vína a je dobře, že si tak může naše nejlépe hodnocená vína užívat skutečně každý,“ říká manažer Salonu Petr Gondáš.

V kolekci sta vín se zlatou medailí Salonu vín 2024 je 54 vinařů a vinařských firem. Největší zastoupení má Zámecké vinařství Bzenec (10 vín) následováno vinařstvími Ing. Miroslav Volařík a Kamil Prokeš (6 vín) a Štěpán Maňák (5). Nejvíce z celkového počtu 26 odrůd jsou pak zastoupeny Ryzlink rýnský (14), Chardonnay (12) a Rulandské bílé s Ryzlinkem vlašským (9). Z modrých odrůd pak Rulandské modré (4) a Frankovka (3).

Ochutnávat Salon můžete od začátku února téměř do Vánoc

Letošní již 24. ročník soutěže proběhl v ustáleném trojkolovém formátu, kdy během první fáze posuzují komisaři vína v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Následují dvě celostátní kola hodnocení, která určí složení Salonu vín pro následující rok, Šampiona a vítěze kategorií.

Na vlastní soutěž navazuje od února celoroční degustační expozice těchto nejlepších sta vín v historickém sklepení valtického zámku. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok. Letošní otevření expozice pro veřejnost je plánováno na 1. února a vítat návštěvníky bude opět až skoro do Vánoc.

Kromě sta nejlepších vín, oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín ČR 2024 udělila komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín, přihlášených do prvního kola.

Salon vín – národní soutěž vín ČR je nejvyšší a největší soutěží vín v ČR. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s. za podpory Vinařského fondu a oficiální garance Svazu vinařů ČR. Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2024 převzal hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný.

SALON V ČÍSLECH

  • 81 vín bílých, z toho 2 šumivá, 17 vín červených a 2 vína růžová
  • Odrůdová skladba čítá 22 odrůd révy vinné a 4 vína cuvée
  • Z bílých odrůd v letošním ročníku nejvíce uspěli Ryzlink rýnský (18 vz.), Sauvignon a Rulandské šedé (8 vz.), Veltlínské zelené a Chardonnay (7 vz.), Ryzlink vlašský a Rulandské bílé (6 vz.), Pálava a Tramín červený (4 vz.) a Sylvánské (3 vz.)
  • Z modrých odrůd Rulandské modré (6 vz.), Frankovka (4 vz.) a Merlot (3 vz.)
  • Nejvíce zastoupenými ročníky jsou ročník 2021 s 60 víny a ročník 2018 s 14 víny