SKI AMADÉ: Lyžování pro požitkáře. Labužníci na sněhu

Foto:Ski amadé

Chcete si dobře zalyžovat a ještě k tomu ochutnat skvělá vína a zajímavá jídla? Láká vás degustace v gondole lanovky či nejvýše položený farářský trh? Navštivte v třetím březnovém týdnu Ski amadé.

Vydatný pohyb na sněhu a vydatné jídlo k sobě neoddělitelně patří, to je jasné. Ale pohyb na sněhu kombinovaný s atraktivní labužnickou nabídkou pokrmů a vinnými degustacemi, to už zas tak běžné není, a to i navzdory tomu, že se v oblasti Ski amadé již mnoho let klade velký důraz na vysoce kvalitní nabídku rakouský pokrmů na horských chatách. Většinou se jednoduše chceme rychle najíst a honem zase zpět na svah. Ovšem je tu jeden speciální týden, kdy lákadlům opravdu těžko odolat. Věnuje se nejen lyžování, ale i potěšení z vína a letos tento koncept slaví už své desáté výročí.

V kulinářské stopě

Jídla pro lyžaře charakterizují region, chutnají a ještě vypadají krásně

Lyžovat na 760ti kilometrech zdejších sjezdovek , ochutnávat skvělá vína i perly místní gastronomie, a to v neobvyklé míře, můžete opět na stezce zábavy v týdnu od 14. do 21. března. V této době zde nabízí 260 lyžařských chat a restaurací přímo na svahu speciální kulinářský program, v rámci kterého servírují jedinečné regionální pochoutky a výběr špičkových rakouských vín. Pod heslem „Největší rakouské lyžování prezentuje nejlepší rakouská vína“ podporuje Ski amadé společně s rakouským vinařským marketingem (ÖWM) požitkářskou kulturu na horách.

Zároveň mezi nimi najdete i chaty, které po celou zimu propojují lyžování a kulinářské požitky, včetně snoubení s rakouskými víny. Tito provozovatelé horských chat, kteří se hlásí ke kvalitní kultuře vína, se museli prokázat vytříbeným výběrem rakouských vín, skvělou kuchyní, a projít programem zvláštních školení, na základě toho dostali certifikát „Partnera požitkářského programu“. Tato místa najdete právě podle štítků s logem Österreich Wein Genusspartner.

“Létající” vinaři

Ano, známe tzv. létající enology, kteří se pohybují napříč vinařským světem, aby pomáhali s výrobou vín, ale tohle je něco jiného. Ve Ski amadé totiž vinaři opravdu “poletují” vzduchem. Kromě četných ochutnávek vína v lyžařských chatách a dolních hotelech – například v Grossarlu, Gasteinu a na Hochkönigu – si tu mohou hosté užít nejen večeře s doprovodem vína, ale i vinné ochutnávky přímo s vinaři. Ti “pilotují” přímo své gondoly s vlastními víny, která mohou lyžaři jak ochutnat, tak k nim získat ten nejzasvěcenější výklad.

Farmáři ve výškách

Oproti vinařům sice stojí farmáři na pevné zemi, ale výhled mají také úchvatný. Právě ve Ski amadé totiž najdete i „nejvyšší farmářský trh Alp“, což dokazují nejvýše položené stánky, například na dachsteinském ledovci nebo u Panoramakugel v Sportgastein ve výšce 2700 metrů. Farmářské produkty si tak opět můžete rok od roku vychutnávat na dalších a dalších místech, letos trhy nabízejí celkem osmadvacet lahodných zastávek přímo u horských chat. Což je výsledek perfektní spolupráce zemědělců, malých producentů potravin a poskytovatelů ubytování ve vysoko položených oblastech.

V zimě zde sjíždějí lyžaři do údolí, v létě se pasou krávy, volně rostou bylinky, lesní plody a borovice limba a včely tu pilně sbírají pyl. Na podzim se pak sklízí a zpracovává, ještě než dorazí první lyžaři. Místní producenti a farmářivyrábějí pikantní sýr z mléka krav, které strávily léto na alpských loukách, suší nasbírané bylinky na čaj nebo do soli, vaří výborné marmelády z lesních plodů, pálí pálenku z borovicových šišek nebo kořenů hořce a stáčejí chutný lesní med. Všechny tyto produkty pak lyžaři dostanou na talíř. Jak už bylo řečeno, na horských chatách ve Ski amadé kladou důraz na místní produkty. Sýr, slanina, ryby, pálenka ani med se nedovážejí, alejednoduše se z údolí přímo od farmáře nebo výrobce dopraví na chaty a tam se zpracují.

Na skleničku s přáteli

Na speciálních labužnických trasách se nejen seznámíte s konkrétním lyžařským střediskem, ale také s jeho pozoruhodnými kulinářskými zážitky. V každém z pěti regionů jsou dvě až čtyři různé trasy, které jsou uloženy v aplikaci Ski amadé Guide App, najdete je i na webových stránkách Ski amadé. Každý, kdo chce sledovat tyto trasy, může snadno procházet aplikací z chaty do chaty.

Aberg © Claudia Ziegler

A vychutnat si zajímavé dobroty můžete nyní společně i s přáteli, o nichž víte, že se nacházejí ve stejné lyžařské oblasti. Pro tuto lyžařskou sezónu si totiž Ski amadé vymyslela v rámci své aplikace novou praktickou funkci: Friend Tracker. Pokud si tedy aplikaci stáhnete do svého mobilního telefonu, můžete se s nimi digitálně spojit (pokud ji také mají) a poté je vyhledat v lyžařském středisku. Jediným požadavkem je, aby s propojením souhlasili obě strany, zároveň musí být aplikace otevřená alespoň na pozadí, aby se navzájem rozpoznaly. Pak už nemůže nic stát v cestě sdílení zážitků třeba se sklenkou kvalitního vína!