V Nassfeldu zima nekončí. Hotel Carinzia Falkensteiner láká na nový sníh, slunce a wellnes

hotel Falkensteiner Carinzia Spa pod štíty alpských velikánů v Nassfeldu
Falkensteiner Hotel & Spa Carinzia

Není nad jarní lyžování a pomalu přichází jeho čas. Nový příval přírodního sněhu, dokonale upravené sjezdovky skvěle sjízdné až do údolí a spousta sluníčka – ne nadarmo se rakouské lyžařské oblasti Nassfeld ležící v regionu Korutany na rozhraní Rakouska, Slovinska a Itálie, přezdívá prosluněná terasa Alp. A k tomu skvělé místní víno i alpská jídla. „Vítejte doma,“ v hotelu Falkensteiner & SPA Carinzia.

Letošní zima sice je, co se sněhu týče, poněkud punková, ale jsou místa, na která se můžete spolehnout. A není nad to vyhlédnout hned po probuzení na zasněžené vrcholky alpských velikánů, dát si skvělou snídani a vyrazit přímo na svah.

V případě hotelu Falkensteiner & Spa Carinzia usazeném v sevření dvoutisícovek v malebném údolním městečku Tröpolach ve výšce 610 metrů je to radost hned několikanásobná, neboť strategická poloha umožňuje dojít z lyžárny přímo na dolní stanici páteřní lanovky, takže v kabince jste doslova za pár minut. A navíc Millennium Express s délkou 6.06 kilometrů a převýšením přes 1 300 m je dokonce vůbec nejdelší v celých Alpách!

Za sedmnáct minut dorazí z Tröpolachu téměř na vrchol Madritschenu, lanovka je mezistanicemi rozdělená na tři úseky a je tak ideálním výchozím bodem pro výběr dalších lyžařských možností.

Zároveň na vrcholu okouzlí překrásnými výhledy přes Horní Taury s Großglocknerem směrem na sever, Karnské, Glaitalské Alpy a Dolomity s jejich třemi souostrovími na západě a Julské Alpy na jihu, takže i přes delší cestu do této části Korutan, je člověk šťastný, v jak kouzelné přírodě se ocitl.

100 hodin slunce navíc než na severu Alp

Nassfeld, největší a nejmodernější lyžařská oblast v Korutanech a jedna z TOP desítky v celém Rakousku totiž patří k těm, které v rámci rakouských Alp nemáme úplně nejblíž. Z Prahy sem autem pojedete zhruba 7 až 8 hodin, z Jižních Čech či z Brna počítejte asi o hodinu méně.

Leží až na italské hranici jen kousek od Slovinska, což má ovšem i mnohé výhody. A na lyžaře a milovníky zimních Alp tu tak čeká mnoho benefitů. Od překvapivého klidu komornějších Karnských Alp bez divokých diskoték, což ovšem neznamená, že by aprés ski nenabízelo dostatek zábavy, ochutnejte jednou Létajícího jelena (Flying Deer) a už navždy budete vědět, o čem to tu je. Přes parkování, které je v lyžařských areálech Korutan zadarmo, což ocení ti, kteří bydlí dál od sjezdovky. Po mísení toho nejlepšího ze tří gastronomií. Ale zůstaňme zatím hlavně u zimy a zimních sportů.

Vedle vydatné sněhové pokrývky si zdejší návštěvníci užijí například i velkorysé možnosti slunění, toho je tu v zimních měsících až o 100 slunečných hodin více než v destinacích ležících severně od hlavního alpského hřebene! Taury zadrží mraky a slunce tu pere, za vše hovoří i název propojených oblastí Nassfeld-Pressegger nazývaných souhrnně Sun Ski World. K lenošení tu vyzývají nejen terasy 24 horských chat a restaurací, ale i na 1000 slunečních lehátek. Což je fajn, protože odpočinek na sluníčku přijde vhod vzhledem ke 110 ti kilometrům fantasticky upravených sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti, na nichž se dá dokonale vyřádit.

Jízda prašanem i po manšestru a závody s appkou

Většina zdejších tratí je modrých a červených a jsou krásně prostupné, široké, takže nemusíte brzy ráno spěchat na první “manšestr”, dobře upravené jsou tu celý den. Nicméně i milovníci rychlostí a náročných sjezdů si přijdou na své. Jedinou černou je tu sice jen Trogkofelabfahrt o délce 2100 m, to ovšem neznamená, že tu nejsou technicky náročné terény.

Zejména na 3 600 m dlouhé FIS-Abfahrt, kde trénují i ti nejlepší profíci, jde donekonečna brousit styl, techniku a snažit se o rychlostní rekordy. Výhodou je i to, že na ní často není příliš mnoho lidí a motivací může být také plnění nejrůznějších výzev. Například aplikace SkiLine vám po registraci vašeho skipasu shrne výsledky celodenního lyžování od čísel po fakta, takže si můžete zasoutěžit s přáteli, nebo získat v rámci Nassfeld Challenge nejrůznější ceny od skipasů po čepice. Velkorysá je také nabídka možností volných sjezdů prašanem, pokud jde o svobodu freeridových tras, pak po této stránce Nassfeld teprve čeká na své objevení.

O pohodlný přesun se tu stará 30 moderních lanovek a vleků, z nichž stále více nabízí i komfort zahřívaných sedaček. A kdo už má dost lyžování či snowbordingu, možná rád vyrazí do běžkařské stopy. Příležitost nabízí na osm desítek běžkařských tratí včetně těch, po nichž se můžete vydat až do Itálie. A komu by to pořád bylo málo, pak je tu ještě sáňkování (šest úžasných tratí, některé i v noci a délka až 3 km), bruslení (například na jezerech Pressegger See a Weissensee), výlety na sněžnicích nebo ski alpech (s průvodcem a s čelovkou opět můžete i v noci) a řada dalších volnočasových i adrenalinových atrakcí. Ke komfortu a jistotám bílé pokrývky slouží taky 460 sněžných děl, kdyby to s tou nadílkou přírodního sněhu nebylo tak horké a bylo třeba zimě trochu “helfnout”, což se letos ukázalo jako prozíravé. Běžně tu za zimu na základě unikátního mikroklimatu napadne až sedm, osm metrů. V letošním roce to bylo sice zatím méně, nicméně zima zdaleka ještě nekončí, což ukázalo i vydatné sněžení posledních dní. Takže podmínky jsou ideální a teď jen vyrazit.

Zkouška nahotou splněna na výtečnou

Praktické zázemí přímo na sjezdovce, atraktivní, neokázalý a přitom efektní design, vstřícný a ochotný servis, drobné vychytávky, které ještě víc zútulňují prostředí a zpříjemňují pobyt: “Vítejte doma!” Tenhle slogan vedení sítí hotelů Felkensteiner vymyslelo skvěle a taky se ho drží, což jsme tentokrát měli možnost netradičně ověřit. A to opravdu netradičně.

S vylepšeným a modernějším designovým konceptem se Falkensteiner hotel propojený s velkorysým komplexem Spa Carinzia, otevřel vloni v létě a spadá do kategorie ****S active, což představuje atraktivní nabídku a perfektní zázemí pro aktivní klientelu. „Máme další úroveň pokojů, jiný svěží vzhled otevřených prostor a také nové fitness centrum s rozšířenou nabídkou služeb,“ zdůrazňuje generální ředitel hotelu Marko Vuljan.

Co se nemění, je moderní alpský styl, nyní jen ještě více podtržený použitím moderních přírodních materiálů. Velkolepé je už hotelové atrium s recepcí a lobby vyvedené převážně ve dřevě, vzdušné a velkoryse otevřené až do střešních prostor napříč patry. Není nad to, dát si tu drink a užívat si pohodlné zázemí propojené s barem a klidovými zónami. Také pokoje kombinují atraktivní design s praktičností, jsou prostorné, dobře řešené, ať už jste tu v létě za cyklistikou, golfem, raftingem nebo v zimě za lyžováním, není problém cítit se tu pohodlně i s veškerým vybavením. Což je i jedním z důvodů, proč sem tradičně jezdí na tréninkové kempy fotbalisté bundesligového Hannoveru nebo na dovolenou basketbalisté tureckého Fenerbahce.

„Největší výzvou je pro nás zkoordinovat všechny procesy tak, aby všechny části hotelu společně hladce fungovaly a naplnily očekávání našich hostů,“ říká zkušený generální ředitel, který je sám vyznavačem outdoorových aktivit.

A řešit jsou schopni dokonce i takovou situaci, kdy na místo dorazí host bez zavazadla a potřebného vybavení. Prostě jen s pasem, kabelkou a s tím, co má momentálně na sobě. Kolegyni se stalo takové “nedopatření” a v místní půjčovně sportovního vybavení se podařilo poskládat dohromady doslova vše potřebné. Hosté si tu mohou samozřejmě půjčit vše od bot a lyží, po brýle a helmu, která je tu mimochodem povinná. Ovšem aby došlo i na čepici, oteplovačky a bundu, to už byl, pravda, trochu speciální servis. A klobouk dolů.

Pro řadu hostů z České republiky pak může být příjemným bonusem i složení zdejších zaměstnanců, takže vedle angličtiny tu můžete zaslechnout i slovenštinu, slovinštinu, chorvatštinu, což je malé “bezvýznamné” plus třeba pro méně jazykově vybavené návštěvníky.

Do “zenu” se hoďte ve wellness i při procházce s lamou

Plavat v teplé vodě v ranním slunci, při jeho západu a nebo pod hvězdnou oblohou v sevření dvoutisícových hor, které nabízejí panorama, na které se nemůžete vynadívat, to je sen. Útulné, krásné, překvapivě rozsáhlé je totiž také další obrovské lákadlo pro pobyt ve zdejším hotelu a to Aquapura Spa centrum s rozlohou 2400 m2. Z vnitřního vyhřívaného bazénu můžete jednoduše vyplavat ven, užít si masážní sprchy i zmiňovaných výhledů a pak se vrátit zpět třeba na saunový rituál, do páry, finské panoramatické sauny či vířivky, nebo na ozdravnou masáž a načerpat energii. Možností je spousta, včetně nabídky doprovodných kurzů jógy či pilates, míst k nerušené relaxaci také.

A pak je o to větší radost vydat se odpočatí a s čistou myslí na svah, na jídlo, nebo třeba na procházku.

Pokud vás totiž nedostala do té správné nálady, sauna, voda, slunce, vyzkoušejte lamy. Lamatrekking totiž milují dospělí i děti a nevíte-li, oč jde, pak jednoduše dostnete na vodítku lamu či alpaku, vyfasujete průvodce a jdete. Procházka je to ozdravná, posílí tělo i duši, a komu je to pořád málo, na Instagram si možná rád přidá další fotogenický zážitek.

Zdraví i atraktivní chutě. Víno, regionální speciality i kousek Itálie

Ovšem to nejlepší nakonec: styl bychom měli, teď už zbývá jen gastronomie a víno. A v tomto směru jsou Korutany mimořádnou směsí požitků. Místní horská atmosféra se tu kombinuje se svobodou a lehkostí Středomoří nejenom na sluněných svazích, ale i na talíři. A v hotelu Falkensteiner se o to víc soustředí i na zdravou, lehkou, zároveň však i bohatou a rozmanitou gastronomii. Už na snídani si můžete dopřát klasiku od čerstvého chleba, vajec, přes nejrůznější smoothies, sezónní ovoce až po výběr z jídel bezlepkových, veganských i vegetariánských. V poledne je oblíbený zdejší Active lunch, tedy aktivní oběd ideálně doplňující potřebné vitamíny i energii po návratu z lyží, cyklistické túry nebo výšlapu. A večeře je tu dokonale požitkářská, ovšem opět s ohledem na zdraví, lehkost ale i region či tradice.

Horský svět totiž nabízí množství atraktivních specialit od hub a zvěřiny z místních lesů, přes ryby ze zdejších horských jezer, bylinky, lesní plody. Na horských chalupách je radost dát si přes den poctivou polévku se sýrovými knedlíky, nebo sýrové nudle, k tomu pořádně prohřát kosti silným Jagatee (i když to raději až po lyžovačce). A překvapivě tady na sjezdovce můžete narazit i na slovenskou kuchyni a to v “boudě” pojmenované jednoduše U Slováka – v nabídce jsou i halušky, borovička, tatranský čaj, ale také české pivo a moravské víno. Teď ovšem zůstaňme u zdejších chutí.

Delikatesy korutanské kuchyně od včelího medu, sýrů, přes speciální šunky, špeky, masa jehněčí i hovězí, se v kulinářské nabídce hotelu Falkensteiner snoubí s dotykem italského art de vivre, což dává tomuto spojení alpsko-jadranské kuchyně vzrušující šmrnc.

Nechybí například ostrůvek s autentickou křupavou pizzou či domácí pastou. Kulinářské finále pak patří sýrům i dezertům: od tiramisu po keiserschmarrn (typickou rakouskou trhanou omeletu s ovocem).

Bergland? Z vín zatím hlavně klasika

A hlavně (!) vinné párování přeje krásným místním vínům. Vinný lístek sice zahrnuje i vína z dalších vinařských zemí, a právě Itálie a Slovinsko tu mají logicky své místo. Samozřejmě spolu s přehledným, srozumitelným a kvalitativně i cenově dobře rozloženým portfoliem z Francie, Německa, Nového světa. Ovšem nedaž přednost rakouské klasice by byla chyba. Páteř tvoří samozřejmě ty nejznámější rakouské vinařské regiony jako je Wachau, Kremstal, Kamptal, Burgenland, stále atraktivnější Štýrsko.

Vína z příhodných svahů horských oblastí, tzv. Berglandu, jsou spíš raritou, nicméně právě v Korutanech dochází v posledních letech k zajímavé vinařské renesanci. Přesto produkce z 20 hektarů roztroušených horských vinic zatím není veliká a pokud na tahle vína narazíte, tak potěší zejména milovníky bílých odrůd. A za zmínku stojí také oblíbená místní jablečná vína, včetně těch šumivých, ovšem to už je zase trochu jiná kapitola.