Za lyžemi a vínem levněji. Wine Safari a prodloužená sezóna v Jižním Tyrolsku

Vína na sjezdovkách Alta Badie
Wine Skisafari 2024 Foto: IDM/Harald Wisthaler

Jsou místa, kde zima pro milovníky lyžování, snowboardingu a dalších kratochvílí na sněhu ještě zdaleka nekončí. A skiareály v Jižním Tyrolsku, nejsevernější italské provincii, mají i další esa v rukávu, všetně vinařů předvádějících svá vína přímo u lyžařských chat s doprovodem hudby a skvělého jídla při tradičním Wine Skisafari, sýrovýého festivalu, swingového festivalu a dalších aktivit na osluněných a vysněžených svazích. A dostatek sněhu dokonce umožňuje prodloužit provoz. Lyžovat se bude někde až do dubna.

V údolích sice už přebírá vládu jaro a sluneční paprsky i ve vyšších pasážích přes den vyženou rafičky teploměrů hodně vysoko, sněhová nadílka nedávných dní a perfektní úprava sjezdovek však dovolí lyžařům užívat si březnovou i ještě pozdější lyžovačku. Zvlášť, když nabízí i další atrakce, včetně již tradičního Wine Skisafari.

Lyžařská “jízda” pro znalce vín

Pravidelně jednou za rok vyvezou jihotyrolští vinaři své produkty na vysněžené sjezdovky, degustační pulty rozbalí venku mezi slunečními křesílky a nabídnou lyžařům ochutnávku, na kterou se každoročně milovníci obojího (lyží a vína) velmi těší. Tato atraktivní lyžařská jízda po jednotlivých horských chatách nabízející dokonalý průřez víny i zástupci těch nejlepších vinařství v regionu umožňuje nejen okusit na vlastní patro kouzlo těchto mimořádných vín z vysokých poloh, ale zažít i jedinečnou atmosféru s možností popovídat si s vinaři o specifické práci s víny z hor.

Jedná se o všestranný zážitek z vína , který sahá od bublinek přes bílá vína se silným a svěžím charakterem až po červená, která jsou v některých případech ovocná, v jiných plná a strukturovaná. V rámci Wine Skisafari se můžete podle speciální mapky přesouvat od chaty k chatě a ochutnávat široký výběr odrůd i stylů v podobě skutečných skvostů. Letos akce připravovaná ve spolupráci s Consorciem Vini di Alto Adige proběhne na sjezdovkách Alta Badie v neděli 24. března a do vinného maratonu na sněhu jsou zapojeny chaty I Tablá, Ütia Bioch, Piz Arlara a Pralongiá hut. Na každou by si měli účastníci vyhradit dostatek času, protože celkem se akce zúčastní více než stovka vinařů. Že je kvalita jejich vín obecně špičková, už je ve vinařském světě známo a nutno říci, že chybět nebudou ani ta nejzvučnější jména. Cena vstupenky je 35 euro a ochutnávat se bude v čase od deseti hodin dopoledne až do půl čtvrté.

Bombardino, sýry, lamy i skvělá muzika

Ale není to jen víno, co si mohou účastníci jarní lyžovačky užívat většinou už pod otevřeným nebem. Například od 15. do 17 března se koná Sýrový festival v Sand in Taufers. Swingový festival proběhne 15.-20. března na Seiser Almu, Rock the Dolomites ve Val Gardeně 15.-23. března. Na 3 Cime si můžete pronajmout kabinku lanovky na Helmjet k soukromé večeři, na mnoha místech pokračují procházky s průvodci na sněžnicích , nebo i třeba s lamami v Lutagu. Zkrátka stačí jen si vybrat, aby to loučení se zimou v Jižním Tyrolsku bylo opravdu ve velkém stylu.

Na Kronplatzu až do půli dubna…

Ačkoli sezóna třeba u nás v Česku prakticky skončila, v horách na severu Itálie je přece jenom na loučení ještě dost času. „S teplým počasím nic nenaděláte. Ale každou noc poctivě upravujeme všechny sjezdovky a jakmile je to možné, dosněžujeme. To se daří téměř každou noc. Povětšinou dopoledne pak zůstanou výborné podmínky pro lyžování. Ale nebojte, nepoužíváme žádnou chemii, je to jen voda, která se vrátí zpátky do přírody. Tak to platí v celé Itálii,“ říká Marco Pappalardo, marketinkový ředitel Dolomiti Superski, největší sítě lanovek a vleků na světě. „Zimní sezona nám běží velice dobře. V polovině března zaznamenáváme okolo pětiprocentní nárůst využití vleků a lanoven oproti loňskému roku,“ dodává.

Až do Velikonočního pondělí 1. dubna se bude podle původního plánu jezdit v Carezze v Eggentalu, na Plose u Brixenu, na Rosskopfu ve Sterzingu, v areálu Meran 2000, dále pak menších střediscích v Reisenwaldu, Watles a Trafoi, kde žije legendární slalomář Gustavo Thöni. Schwemmalm bude jezdit ještě o den déle.

… v Suldenu pod Ortlerem možná do května

Až do soboty 6. dubna se pokračuje v Haideralmu/Schönebenu na břehu Reschensee s ikonickým potopeným kostelem. O den později v neděli 7. dubna vytrvají v Alta Badia, Obereggenu, Val Gardeně a Seiser Almu, 3 Cime Dolomites, Klausbergu a Speikbodenu v Ahrntalu, na Gitschberg-Jochtal, v Ladurns, malebném Pfelders a na ledovci ve Schalstalu. Čechy nejoblíbenější Kronplatz plánuje provoz až do 14. dubna, i když ne v kompletním počtu lanovek a sjezdovek – tady podrobněji sledujte aktuální situaci na webu a sociálních sítích. V těchto dnech se ale připravuje stále kompletní porce 121 km sjezdovek, uzavřena je pouze U-rampa ve snowparku. Nejdéle se chystají vydržet v nejvýše položeném jihotyrolském skiareálu v Suldenu pod Ortlerem, až do 1. máje.

A co víc, skipasy teď nakoupíte za výhodnější ceny! Například Dolomiti Superski, nejrozsáhlejší síť skiareálů na světě, kam patří ty největší jihotyrolské, nabízí akce Dolomiti Springdays skipas na sedm dní za cenu 6denního (od 16. 3. do 1. 4.), nebo skipas na čtyři dny za cenu 3denního (od 2. do 14. 4.). V celém Skiworldu Ahrntal jezdí děti do 8 let s rodiči zdarma a od 2. 4. stojí denní skipas 56 eur/dospělý. Nebo třeba v Suldenu se posledních deset dní sezony bude jezdit za 42,50 eur/dospělý.