ZNOJMO: Největší slavnost vín v ČR láká na nabitý program i novou královnu

Historický průvod krále Jana Lucemburského bude opět velkolepý, program nabitý. A je tu i řada změn. “Stará královna” Šárka Charvátová vymění úlohu Elišky Přemyslovny za pozici režisérky této slavné události a vystřídá tak po třiceti letech Václava Berana. V roli nové královny se představí herečka Marta Dancingerová. 39. ročník Znojemského historického vinobraní propukne již 8. září a do 31. sprna můžete zakoupit levnější vstupné.

Už se to chystá, už se to blíží, dva dny největších vinařských slavností republiky s množstvím znojemských vín a historickým průvodem. Na druhý zářijový víkend (od pátku do soboty) láká návštěvníky bohatý program Znojemského historického vinobraní, které letos představí již 39. ročník.

Vypadá to, že se díky návštěvníkům dostáváme na příčky největších tuzemských festivalů, a to nás také příjemně motivuje připravovat multižánrový program, ve kterém si každý najde to své. Těšíme se na všechny, kteří s námi oslaví nejen příjezd krále Jana Lucemburského, ale také úrodu vinařů, kteří hrají na znojemském vinobraní neméně důležitou roli,“ zve Bohumila Beranová, místostarostka města Znojma.

Lidé se mění, koncept zůstává

Nejdůležitější součást Znojemského historického vinobraní je bezpochyby každoročně průvod krále Jana Lucemburského, který více jak 30 let vedl režisér Václav Beran. Do historie festivalu se zapíše právě letošní ročník, kdy předá své režisérské žezlo Šárce Charvátové, dosavadní představitelce královny Elišky Přemyslovny. „Ačkoliv je to pro nás očekávaná změna, protože pan Beran nás na předání svého pomyslného režisérského žezla připravoval, tak musím říct, že je to opravdu silný moment. Koncepce průvodu, udržení historického pojetí a nepopsatelná autentická atmosféra je zásluhou právě Václava Berana. Skvělou zprávou ale je, že na jeho místo nastoupí Šárka Charvátová, která znojemské vinobraní léta prožívala v roli královny. Její organizační a divadelní zkušenosti jsou určitě jistotou, že ve stopě pana Berana bude dobře pokračovat,“ říká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Ať žije král, ať se daří nové královně

Se změnou režiséra průvodu přichází také uvedení nové představitelky Elišky Přemyslovny, která usedne na královský trůn vedle Jana Lucemburského, opět v podání Mirka Hraběte.

Herečka Marta Dancingerová v seriálu Zlatá Labuť, archiv TV Nova/Miroslav Kučera

„Moc nás těší, že naši nabídku spolupráce přijala herečka Marta Dancingerová, která ze Znojma pochází a která svým osobním charismatem skvěle ztvární královnu průvodu znojemského vinobraní,“ řekl František Koudela. Marta Dancingerová známá jako divadelní a filmová herečka vystudovala herectví na brněnské konzervatoři a později také na DAMU, působila v Městském divadle Mladá Boleslav, v pražském Švandově divadle, v Divadle Disk nebo v Činoherním klubu a zatím nejvíce ji proslavily role v televizních seriálech Kukačky a Zlatá labuť.

Hosty naladí Queen i Mirai, dál už to rozjedou mázhauzy

Historický průvod, degustace vín i regionálních gastronomických specialit jsou už samozřejmou součástí tradiční akce a program, který festival představí na hudebních scénách, bude stejně velkolepý. Jednak připomene důležité výročí legendární kapely Queen. Právě legendární singly kapely zazní v podání celosvětově nejznámější tribute skupiny Qeenie. Českou autorskou tvorbu do Znojma přiveze jedna z nejhranějších kapel Mirai, zpěvačka Aneta Langerová, písničkář Pokáč, zpěvák Mikolas Josef, cimbálová muzika Harafica, Bert and Friends a v neposlední řadě také Vojenský umělecký soubor Ondráš, který přiveze svůj orchestr, ale také taneční část souboru. Během dvou festivalových dní se na podiu představí také legenda českého popu Dalibor Janda, slovenská Katarína Knechtová, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers nebo dívčí kapela Vesna, která před reprezentovala Českou republiku v evropské soutěži Eurovision.

Nejen velkolepý průvod, ale také další historické program návštěvníky vtáhne do dob středověku. Budou to historická ležení, rytířské turnaje, ulička chudiny, inkviziční soud nebo historické představení pro děti. Uličky města obsadí také trhovci, kteří přivezou nejen historické předměty a suvenýry, ale samozřejmě již zmiňovanou pestrou gastro nabídku. To nejdůležitější nabídnou místní vinaři, a to jak v městských mázhauzech, tak třeba na vinném trhu, který obsadí náměstí Slepičí trh.

Auto nechte doma, železnice se postará

“Konečná stanice Znojmo, Hlavní nádraží!“zazní z rychlíků, které vyrazí speciálně pro znojemské vinobraní mezi Havlíčkovým Brodem a Znojmem.

„Spolu se Spolkem pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě nabídneme návštěvníkům speciální možnost dopravy nejen z oblasti Vysočiny, ale díky vhodnému doplnění pravidelných spojů také z oblasti středních Čech a okolí Prahy s jedním přestupem. Jízdní řád těchto speciálních spojů je přizpůsoben vinobraní tak, aby návštěvníci stihli celý program festivalu anebo si případně mohli vybrat část programu podle své libosti. Vlaky budou mít kapacitu minimálně 240 sedadel a spolu s jízdenkou, která bude prodávána ve vlaku, si cestující budou moci zakoupit i vstupenku na letošní vinobraní za zvýhodněnou cenu,“ komentuje František Koudela. Všechny potřebné informace budou postupně zveřejňovány prostřednictvím sociálních sítí a webových stránek vinobraní. Vlaky budou vedeny jako běžné veřejné spoje a nebude nutné si místa předem rezervovat. Jedná se o první, zkušební ročník spolupráce, která by se měla dál rozvíjet, možná už příští rok přibudou další přímá spojení do dalších měst včetně Prahy.

Rychlý nákup se vyplatí, do konce srpna levněji

Předprodej nabízí dvoudenní vstupenky. Cena permanentky je do 31. srpna 2023 za výhodných 650 Kč. Na místě pak bude cena vstupenky 750 Kč. Děti do 15 let budou mít vstup volný, stejně jako bydlící v dotčené městské části. Vstupenky bude možné zakoupit na www.znojemskevinobrani.cz, v síti Ticketstream nebo v TIC Obroková a Louka ve Znojmě.