Velká Británie šlape na paty Champagni

Kolébce tradičního šampaňského vína, francouzské Champagni, začíná růst silná konkurence. Alespoň to tvrdí vědci z Východoanglické univerzity. V rámci Spojeného království totiž identifikovali téměř 35,000 hektarů půdy přímo ideální k pěstování vinné révy. Oblasti Kentu, Sussexu a Východní Anglie se tak možná již brzy promění v impozantní vinařský region.

Postupné oteplování klimatu, které je v mnohých odvětvích na škodu, je v Británii naopak zdrojem nadšení. To díky němu se vínům ve Walesu a Anglii v poslední době nebývale daří. Letošní vlna veder se postarala o rekordní sklizně a nejen místní vinaři již nyní hovoří o vrcholném ročníku. Právě teplotní změny spolu s narůstajícím zájmem investorů nasměrovaly skupinu vědců z oborů klimatologie a vinařství, aby probádali možnosti rozšíření vinařských oblastí v rámci Spojeného království. Za použití nové techniky geografické analýzy rozebrali plochu Walesu a Anglie na úseky 50 x 50 metrů a všechny je postupně prozkoumali. A čekalo na ně velké překvapení. Zjistili nejen to, že velké množství stávajících vinic je nevýhodně situováno a je zde tedy prostor pro velké zlepšení, objevili navíc 35,000 hektarů půdy, která je pro pěstování révy přímo ideální.

Plocha v porovnání stejná jako francouzská Champagne a jen o trochu menší než naše Krkonoše podle vědců skýtá nebývalé možnosti. Zároveň však varují, že počáteční investice se mohou pěkně prodražit. „Pěstování a výroba vína v oblastech Anglie a Walesu nejsou pro slabé povahy – nezbytné investice jsou totiž vysoké, a stejně tak i rizika,“ prohlásil vedoucí výzkumu, profesor Steve Dorling z Východoanglické univerzity. Díky průzkumu však vědci poprvé získali detailní informace, které mohou objektivně pomoci při zakládání nových a rozšiřování stávajících vinic. Jestli se však v britském podání dočkáme podobného klání, které proběhlo v roce 1976 mezi francouzskými a americkými víny, to ukážou až následující roky.