NENÍ CUVÉE JAKO CUVÉE

Patnáctý ročník ojedinělé mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín Cuvée Ostrava 2017 v režii Klubu ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. zná od konce dubna své vítěze, kteří bojovali o své pozice v konkurenci 140 vín z různých koutů světa.

Cuvée Ostrava se opět rozrostlo, moravští vinaři a dovozci vín ze zahraničí nominovali letos do šesti soutěžních kategoriích 140 soutěžních vzorků: 32 bílých suchých, 40 bílých polosuchých a polosladkých, 22 červených, 25 růžových, 9 šumivých a 12 vín likérových a sladkých. Celkem byla do soutěže přihlášena vína sedmi zemí, z toho 107 vín z České republiky a 21 ze Slovenska. Své zástupce mělo i Dánsko, Španělsko, Rakousko, Švédsko a Bulhars

Šampióni:

Titul šampióna suchých bílých vín získalo cuvée Sauvignon / Rulandské bílé 2015 pozdní sběr (Vinařství Jan Plaček, Moravské Bránice) ze Znojemské vinařské podoblasti. Šampiónem červených vín se stala španělská asambláž Tempranilla, Syrahu, Merlotu a Cabernetu Sauvignon Finca Sanguijuela 2009 (Bodega F. Schatz, Ronda).

Cenu pro Nejlépe hodnocené tuzemské červené víno obdrželo Cuvée 1362 Blatnicz Superior 2013 pozdní sběr (Víno Hruška s.r.o., Blatnička), vyrobené z odrůd Zweigeltrebe, Pinot noir a Frankovka.

Vítězem kategorie polosuchých a polosladkých bílých vín bylo Cuvée MT+MM 2016 kabinetní víno (Vinařství Tichý, Dolní Dunajovice) na bázi Mülleru Thurgau a Muškátu moravského. V kategorii růžových vín se nejlépe umístilo Eminhof André / Frankovka 2015 pozdní sběr (Diana Moravia s.r.o., Šanov), mezi šumivými víny pak Matthias Pinot Chardonnay Sekt (Proqin s.r.o., Velké Němčice), asambláž Pinotu blanc a Chardonnay.

Vítězem kategorie likérových a sladkých vín se stala Tokajská výberová esencia 1999 (Tokaj & Co., s.r.o., Malá Tŕňa) z cibéb Furmintu, Lipoviny a Muškátu žlutého. Slovenská společnost Tokaj & Co. počtvrté v řadě získala ocenění pro Nejlepší kolekci vín.

Paralelně se soutěží Cuvée Ostrava byla letos pojedenácté udělena speciální cena Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV PRIX CZ. Porotci, kteří jsou členy FIJEV, na tuto cenu nominují vína, která zaujmou coby výjimečný vinařský počin či jako ukazatel cesty, kterou by se vinaři měli ubírat.

Laureáty pro rok 2017 byly dánské šumivé víno DON´s Rosé Brut 2015 (Skærsøgaard Vin, Almind) z odrůdy Rondo, u jejíhož zrodu stál prof. Vilém Kraus, spolu s rakouským Gemischter Schmatz 2016 (Weingut Weinwurm, Dobermannsdorf), tradičním produktem společné sklizně i zpracování hroznů smíšených výsadeb Neuburského, Pinotu blanc a Ryzlinku vlašského.    

Z komisí veřejnosti vzešli šapioni: za bílá vína slovenská asambláž odrůd Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Aurelius a Pinot gris 4 Živly 2015 výber z hrozna (Karpatská Perla s.r.o., Šenkvice) a ve shodě s odbornou komisí za červená andaluská Finca Sanguijuela 2009 (Bodega F. Schatz, Ronda).

Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným vínem se stalo cuvée Dornfelderu a Cabernetu Moravia Element Ignis 2015 moravské zemské víno (Bojanovský sklep Uherek, Dolní Bojanovice).

Vítězi jednotlivých kategorií byli opět ve shodě s odbornou komisí polosuché Cuvée MT+MM 2016 kabinetní víno (Vinařství Tichý, Dolní Dunajovice) a Matthias Pinot Chardonnay Sekt (Proqin s.r.o., Velké Němčice), dále kupáž Frankovky a Cabernetu Sauvignon Rosé Francs 2016 pozdní sběr (Vinařství Jan Plaček, Moravské Bránice) a Tokajský výber 5-putňový 2003 (Tokaj & Co., s.r.o., Malá Tŕňa).

Nejlepší kolekci vín dle názoru veřejnosti představila rovněž společnost Tokaj & Co. ze Slovenska.

Akci uspořádalo sdružení Klubu ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh a Národním vinařským centrem za podpory Vinařského fondu. Výsledky jediné mezinárodní soutěže vín na severu Moravy byly zveřejněny 27. dubna 2017 na Výstavě vín Cuvée Ostrava v Zámku Zábřeh s možností volné ochutnávky soutěžních vzorků i odrůdových vín přítomných moravských vinařů a dovozců zahraničních vín.

Cílem organizátorů Cuvée Ostrava je renesance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako v jiných vinařsky vyspělých zemích. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause: „Není cuvée jako cuvée“.