Svatomartinská vína překonávají rekordy. Z ročníku 2022 jich je nejvíce v historii

Milovníci mladého vína se letos mohou obzvlášť těšit na 11. listopadu, kdy trh zaplaví rekordní množství vín z nejnovější sklizně. Degustátoři posvětili kvalitu 304 vzorků ze 74 vinařství, celkem do prodeje putuje 2,35 milionů lahví Svatomartinských bílých, rosé i červených.

Nejvíce je již tradičně (se zastoupením 143 druhů) bílých vín. Víc než polovinu představují “müllerky”, Muškát Moravský (45) a Veltlínské červené rané (20) doplňují povolenou trojici. Následují vína růžová a klarety. Z jedenadevadesáti rosé převažuje odrůda Zweigeltrebe (51), druhé je Svatovavřinecké (34), zbytek Modrý Portugal. Dvě poslední odrůdy jsou schválené i pro výrobu vín červených, těch je letos rovná sedmdesátka a Portugal vede s velkou převahou 54 druhů, Svatomartinského Svatovavřineckého (jazyk by si člověk přelomil) je celkem šestnáct.

Roste kvalita i prestiž. Svatomartinské už není jen symbolem podzimu

A jaká budou letošní mladá vína z Moravy a Čech? Ano, očekává se od nich, že budou svěží a aromatická. A to sedí i vzhledem k příznivému průběhu sezóny – letos jsou obecně lehčí s nižším obsahem alkoholu, tedy přesně taková, jaká mají Svatomartinská vína být a na jaká jsou spotřebitelé zvyklí. Tak pojďme po odrůdách:

Bílá vína z odrůdy Müller Thurgau budou převážně broskvová, grepfruitová nebo s jemným muškátem. Veltlínské červené rané bude mít lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském najdeme většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů jako jsou limetky a mandarinky.

Růžová vína pak příjemná, ovocná a svěží, s tóny třešní, zralých višní a jemnou smetanovostí.

Červená vína opět potěší svěžestí a ovocností. Svatovavřinecké bude mít tóny plané švestky a sušeného ovoce, Modrý Portugal květinovou vůni po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce.

Chcete korek? Zapomeňte a šroubujte. Trendy jsou jasné

Letos bude také poprvé pod praktickým šroubovým uzávěrem více než 2 mil lahví, což je téměř 87 % z celkového počtu. U Svatomartinských vín, u nichž se očekává otevření v řádu měsíců, jsou šroubové uzávěry rozumná, praktická a kvalitu zcela garantující volba.

Spolu s otevřením prvních lahví Svatomartinských vín ročníku 2022 na svátek svatého Martina, zároveň odstartuje celá řada různých svatomartinských akcí a slavností po celé republice, které potrvají minimálně do konce listopadu. Těm pak dominuje největší ochutnávka Svatomartinských vín u nás, Svatomartinský košt v Brně 11.11. od 11 hodin na náměstí Svobody.